Οι Σέλτικς πήραν ένα τεράστιο διπλό στην έδρα των Χιτ και έκαναν το 1-1 στους τελικούς της περιφέρειας.

Τεράστια εκτός έδρας νίκη πήραν οι Μπόστον Σέλτικς επί των Χιτ μέσα στο Μαϊάμι με 127-102. Οι Κέλτες έκαναν το 1-1 και πλέον φέρνουν την σειρά των τελικών στη Βοστόνη.

Οι Χιτ ξεκίνησαν πιο δυναμικά το ματς και κατάφεραν να βρεθούν γρήγορα στο +10 (18-8) αλλά έκτοτε ακολούθησε… κατηφόρα. Οι Σέλτικς επανέκαμψαν και με αντεπίθεση διαρκείας πήραν το προβάδισμα ήδη από το πρώτο δωδεκάλεπτο. Προβάδισμα που έφτασε και τους 25 πόντους από τη δεύτερη περίοδο ως και το τέλος του αγώνα.

Για τους Σέλτικς ξεχώρισε ο Τζέισον Τέιτουμ με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε μόλις 31 λεπτά αγώνα. Εξαιρετικές εμφανίσεις έκαναν και οι Μπράουν (24/8/3), Σμαρτ (24/9/12) και Γουίλιαμς (19π./4ριμπ.).

Κορυφαίος για τους Χιτ ήταν ο Τζέιμι Μπάτλερ με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες ήταν οι Ολαντίπο (14/1/1), Βίνσεντ (14/3/3) και Χίρο (11/1/3).

Τα δωδεκάλεπτα: 24-35, 45-70, 71-96, 102-127

ΧΙΤ: Τάκερ 5 (1), Μπάτλερ 29 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 6 (9 ριμπάουντ), Βίνσεντ 14 (4), Στρους 6 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάισμιθ, Μάρτιν 7 (1), Ντέντμον 2, Γιουρτσεβέν 2, Χίρο 11, Ολαντίπο 14 (2/8 σουτ, 1/5 τρίποντα), Ρόμπινσον 6 (5 ριμπάουντ)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 27 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρφορντ 10 (2), Ρ. Γουίλιαμς 5, Σμαρτ 24 (8/22 σουτ, 5/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μπράουν 24 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς 19 (2), Κορνέ 2, Μόργκαν 1, Νέμσιθ, Τάις 2, Πρίτσαρντ 10 (2/6 τρίποντα), Στάουσκας 3 (1)