Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι μας χάρισαν μια φοβερή αναμέτρηση, η μπίλια κάθισε στο χ και στην κορυφή πλέον είναι δύο ομάδες.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το μεγάλο ντέρμπι στο «Άνφιλντ», μεταξύ της Λίβερπουλ και της Μάντσεστερ Σίτι, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League, με ουσιαστικά κερδισμένη την Άρσεναλ, η οποία είναι πρώτη, με διαφορά γκολ, στη βαθμολογία, σ’ ένα κρίσιμο σημείο της σεζόν.

Έτσι έπαιξαν οι δυο ομάδες

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με τον Στόουνς και σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο είχε τον έλεγχο του αγώνα και μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Στην επανάληψη, όμως οι «κόκκινοι» μπήκαν μεταμορφωμένοι, ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσαν την αντίπαλη εστία. Κατάφεραν μάλιστα στο 50′ να ισοφαρίσουν με τον ΜακΆλιστερ να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Το γκολ αυτό ενίσχυσε την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους, αλλά είχαν μοιραίο παίκτη τον Λουίς Ντίας, ο οποίος έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες (57′ και 72′) για να βάλει μπροστά την ομάδα του. Μάλιστα, η Σίτι λίγο έλειψε να «κλέψει» το ματς στο τέλος, αλλά το σουτ του Ντοκού στο 89ο λεπτό βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Κέλεχερ.

Έτσι, η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να φθάσει στην πέμπτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Από την πλευρά τους, οι «πολίτες»είναι αήττητοι στα τελευταία 13 παιχνίδια τους στο πρωτάθλημα (10-3-0).

Οι συνθέσεις

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Μπράντλεϊ (61′ Ρόμπερτσον), Κουάνσα, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Σομποσλάι (61′ Σαλάχ), Έντο, Μακ Άλιστερ, Έλιοτ, Νούνιες (76′ Χάκπο), Ντίας
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον (56′ Ορτέγκα Μορένο), Γουόκερ, Ακάντζι, Άκε, Ρόδρι, Στόουνς, Φόντεν, Σίλβα, Ντε Μπρόινε (69′ Κόβατσιτς), Άλβαρες (69′ Ντόκου), Χάλαντ