Την ήττα στο «Κρέιβεν Κότατζ» από τη Φούλαμ με 2-1 γνώρισε η Άρσεναλ που την πλησίασε η Τότεναμ μετά την νίκη της επί της Μπόρνμουθ.

Σε… εφιάλτη εξελίχθηκε για την Άρσεναλ το εορταστικό πρόγραμμα της Premier League. Μετά την εντός έδρας ήττα της Τετάρτης (28/12) από τη Γουέστ Χαμ, οι «κανονιέρηδες» έχασαν σήμερα (31/12) και στο «Κρέιβεν Κότατζ» από τη Φούλαμ με 2-1 και απώλεσαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη του τίτλου, υποχωρώντας στην τέταρτη θέση της κατάταξης. Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το γρήγορο προβάδισμα που πήρε στο 5ο λεπτό με τον Σάκα, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 29΄ με τον Ραούλ Χιμένες και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με γκολ του Ντε Κόρντοβα-Ριντ στο 59΄.

Σου αρέσουν τα μοναδικά αφιερώματα; Οι σπάνιες ρετρό ιστορίες; Τα εμπεριστατωμένα κείμενα άποψης; Ή θες να ενημερώνεσαι για κάθε hot trend της ημέρας; Ό,τι και να ψάχνεις, το Debut.gr στα παρέχει όλα.

Την ίδια ώρα, η Τότεναμ ξεπέρασε με 3-1 το εμπόδιο της Μπόρνμουθ και μείωσε σε ένα βαθμό την απόσταση που τη χωρίζει από την πρώτη τετράδα. Στο ημίχρονο του αγώνα, οι φίλοι των «σπερς» είχαν την ευκαιρία να αποχαιρετήσουν τον Ούγκο Γιορίς, ο οποίος μετά από 11,5 χρόνια παρουσίας στο Λονδίνο αποχωρεί, με προορισμό το Λος Αντζελες.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ής αγωνιστικής στην Premier League:

Λούτον-Τσέλσι 2-3

(80΄ Μπάρκλεϊ, 87΄ Αντεμπάγιο – 12΄, 70΄ Πάλμερ, 37΄ Μαντουέκε)Άστον Βίλα-Μπέρνλι 3-2

(28΄ Μπέιλι, 42΄ Ντιαμπί, 89΄πεν. Ντάγκλας Λουίζ – 31΄ Αμντούνι, 71΄ Φόστερ)

Κρίσταλ Πάλας-Μπρέντφορντ 3-1

(14΄, 58΄ Ολίσε, 39΄ Εζε – 2΄ Λούις-Πότερ)

Μάντσεστερ Σίτι-Σέφιλντ Γιουν. 2-0