Η αυλαία της αγωνιστικής περιόδου 2023-24 στη Volleyleague Ανδρών άνοιξε απόψε στο Μετς, όπου ο τυπικά γηπεδούχος Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του Μίλωνα στη μονομαχία των «πράσινων».

Παρά το εύρος του σκορ, η νίκη μόνο εύκολα δεν ήρθε για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, αφού αν εξαιρεθεί το δεύτερο σετ που οι Νεοσμυρνιώτες έχασαν με «κάτω» τα χέρια, στα άλλα δύο το συγκρότημα του Σάκη Ψάρρα έβαλε πολύ δύσκολα στο «τριφύλλι».

Σου αρέσουν τα μοναδικά αφιερώματα; Οι σπάνιες ρετρό ιστορίες; Τα εμπεριστατωμένα κείμενα άποψης; Ή θες να ενημερώνεσαι για κάθε hot trend της ημέρας; Ό,τι και να ψάχνεις, το Debut.gr στα παρέχει όλα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο σετ (25-22) διάρκεσε περίπου μισή ώρα και το τελευταίο, ένα από τα μεγαλύτερα που έχουν παιχτεί ποτέ στα ελληνικά γήπεδα, ολοκληρώθηκε με 42-40 ύστερα από 51 λεπτά.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους ήταν ο Φερνάντες και τον ακολούθησε ο Κόβαρ με 15, ενώ από τον Μίλωνα «διψήφιοι» ήταν οι Μολίνα (15π.) και Γιορντάνοφ.