Ξανά ήττα η Μίλαν, αυτή τη φορά από την Ουντινέζε - Πλέον ο κίνδυνος να χάσει τη θέση της στην τετράδα της Serie A είναι ορατός.

Για τέταρτη διαδοχική αναμέτρηση η Μίλαν έμεινε μακριά από το «τρίποντο» και πλέον ο κίνδυνος να χάσει τη θέση της στην τετράδα της Serie A είναι ορατός. Η Ουντινέζε επικράτησε με 3-1 των «ροσονέρι», για την 27η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, επισκιάζοντας τα ρεκόρ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος σε ηλικία 41 ετών και 166 ημερών έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Serie A (κατέρριψε το ρεκόρ του Αλεσάντρο Κοστακούρτα, που είχε σκοράρει σε ηλικία 41 ετών και 25 ημερών τον Μάιο του 2007) και ο γηραιότερος αρχηγός της Μίλαν.

Oι «μπιανκονέρι» άνοιξαν το σκορ με το… καλησπέρα και στο 9΄ προηγήθηκαν με τον Περέιρα, πριν ο Ιμπραΐμοβιτς ευστοχήσει σε πέναλτι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφαρίσει και γράψει Ιστορία με τη φανέλα της Μίλαν. Η κάκιστη άμυνα των φιλοξενούμενων, πάντως, ήταν αυτή που τους πρόδωσε, βάζοντας και πάλι μπροστά στο σκορ την Ουντινέζε, μόλις δύο λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Μπέτο. Στην επανάληψη, η Ουντινέζε κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και στο 70΄ είδε τον Εχιζίμπουε να διαμορφώνει το τελικό 3-1, με το οποίο οι γηπεδούχοι έπιασαν την Γιουβέντους στην 7η θέση.

Σου αρέσουν τα μοναδικά αφιερώματα; Οι σπάνιες ρετρό ιστορίες; Τα εμπεριστατωμένα κείμενα άποψης; Ή θες να ενημερώνεσαι για κάθε hot trend της ημέρας; Ό,τι και να ψάχνεις, το Debut.gr στα παρέχει όλα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής στη Serie A

Σασουόλο-Σπέτσια 1-0 (71΄πεν. Μπεράρντι)

Αταλάντα-Έμπολι 2-1 (58΄ Ντε Ρουν, 86΄ Χόιλουντ – 44΄ Εμπουέχι)

Μόντσα-Κρεμονέζε 1-1 (69′ Αουγκούστο-62′ Τσιοφάνι)

Σαλερνιτάνα-Μπολόνια 2-2 (7′ Πιρόλα, 64′ Ντία-11′ Φέργκιουσον, 73′ Λυκογιάννης)

Ουντινέζε-Μίλαν 3-1 (9΄ Περέιρα, 45+6΄ Μπέτο, 70΄ Εχιζίμπουε – 45+4΄ Ιμπραΐμοβιτς)