Οι Σέλτικς κατάφεραν και έσπασαν την έδρα των Γουόριορς στο πρώτο κιόλας παιχνίδι των τελικών του NBA και πήραν προβάδισμα με 1-0.

Οι Σέλτικς επικράτησαν των Γουόριορς με 120-108 στο Σαν Φρανσίσκο και έκαναν το 1-0 στους φετινούς τελικούς του ΝΒΑ.

Με τρομερό comeback από το -15, οι Κέλτες αιφνιδίασαν τους Γουόριορς και έσπασαν ήδη από το Game 1 την έδρα των αντιπάλων τους.

Ο Αλ Χόρφορντ με 26 πόντους (6/8 τρίποντα) ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε ακόμα 24 πόντους, ο Ντέρικ Γουάιτ 21 πόντους και ο Μάρκους Σμαρτ 18 πόντους. Αξιοσημείωτο είναι πως οι Σέλτικς είδαν τον Τζέισον Τέιτουμ να μένει στους 12 πόντους με 3/17 σουτ (αλλά και 13 ασίστ).

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 34 πόντους (21 στην πρώτη περίοδο, όταν έκανε και ρεκόρ τριπόντων σε μία περίοδο στην ιστορία των NBA Finals), ο Άντριου Γουίγκινς 20 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον 15 πόντους.

Γουόριορς-Σέλτικς: Τα σημαντικότερα του αγώνα

Στον αγώνα, ο Κάρι πήρε από νωρίς το… όπλο του. Σημείωσε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα. Οι Κέλτες, όμως, κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά και να μειώσουν στο -4 (32-28) στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου.

Η αντεπίθεση των Σέλτικς συνεχίστηκε στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με το επιμέρους 10-0 που πέτυχαν να τους βάζει ξανά στο παιχνίδι και το σκορ στο 56-54 υπέρ τους.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε το ξέσπασμα των Γουόριορς. Με ένα επιμέρους 14-3 ξέφυγε με 75-64 και στη συνέχεια έφτασαν ως και το +15 (87-72).

Στην τέταρτη περίοδο, όμως, όλα πήγαν καλά για τους Σέλτικς. Με αμείωτη πίεση και με επιθέσεις που έβγαιναν όλες σε καλάθι πέρασαν μπροστά με 106-103 με τρίποντο του Χόρφορντ. Χόρφορντ, ο οποίος κατάφερε να πετύχει 11 (!) πόντους μόνο στην τέταρτη περίοδο.

Η νίκη των Σέλτικς σε αριθμούς

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-28, 54-56, 92-80, 120-108

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 4 (2/12 σουτ, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίγκινς 20 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούνι 4 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρι 34 (12/25 σουτ, 7/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπσον 15 (6/14 σουτ, 3/7 τρίποντα), Μπιέλιτσα 3 (1), Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα 7 (1), Πόρτερ 12 (4), Τοσκάνο-Άντερσον, Λι, Πουλ 9 (1/5 τρίποντα), Μούντι

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ιμε Ουντόκα): Τέιτουμ 12 (3/17 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Χόρφορντ 26 (6/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (6 ριμπάουντ), Σμαρτ 18 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 24 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς, Κορνέτ, Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Τάις 3 (1), Γουάιτ 21 (5/8 τρίποντα), Πρίτσαρντ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Στάουσκας

Τα ομαδικά στατιστικά των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς: 20/43 δίποντα, 19/45 τρίποντα, 11/15 βολές, 39 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 22/44 δίποντα, 21/41 τρίποντα, 13/16 βολές, 39 ριμπάουντ, 33 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 12 λάθη

Το Game 2 των NBA Finals είναι προγραμματισμένο για τα χαράματα της Δευτέρας ώρα Ελλάδος.

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις τόσο στο Facebook και στο Instagram για περισσότερο υλικό.  Α, πού είσαι; Κάνε Subscribe και στο κανάλι του Debut.gr στο Youtube για να μην χάσεις κανένα νέο βίντεο. Ακόμα εδώ είσαι; Άντε, πήγαινε!