Ο Τζέισον Τέιτουμ με την απίστευτη εμφάνισή του στο Game 7 αλλά και σε όλη τη σειρά με τους Χιτ αναδείχθηκε MVP των τελικών.

Ο Τζέισον Τέιτουμ των Μπόστον Σέλτικς αναδείχθηκε MVP των τελικών της ανατολικής περιφέρειας του NBA. Ο σούπερ σταρ των Κελτών ήταν ο παίκτης-κλειδί για την ομάδα του στη σειρά των τελικών κόντρα στους Χιτ και όπως ήταν αναμενόμενο ήταν αυτός που κέρδισε το πρωτοεμφανιζόμενο βραβείο που φέρει το όνομα του θρύλου των Κελτών, Λάρι Μπερντ.

Στο Game 7 της σειράς ο Τέιτουμ είχε 26 πόντους με 9/21 σουτ (4/7 τρίποντα), 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 2 λάθη σε 46 λεπτά συμμετοχής.

Οι επιδόσεις του Τέιτουμ στους τελικούς:

1. Game 1: 29 π. – 8 ριμπ. – 6 ασ. – 4 κλεψ.
  2. Game 2: 27 π. – 5 ριμπ. – 5 ασ. – 1 κλεψ.
  3. Game 3: 10 π. – 6 ριμπ. – 4 ασ. – 0 κλεψ.
  4. Game 4: 31 π. – 8 ριμπ. – 5 ασ. – 0 κλεψ.
  5. Game 5: 22 π. – 12 ριμπ. – 9 ασ. – 0 κλεψ.
  6. Game 6: 30 π. – 9 ριμπ. – 4 ασ. – 2 κλεψ.
  7. Game 7: 26 π. – 10 ριμπ. – 6 ασ. – 1 κλεψ.

Break των Σέλτικς στο Μαϊάμι για το Game 7 και πρόκριση στους τελικούς

Ξανά break στην έδρα των Χιτ έκαναν οι Σέλτικς και πήραν μία τεράστια πρόκριση στους τελικούς του φετινού ΝΒΑ. Οι Κέλτες επικράτησαν με 100-96 και θα βρουν στους τελικούς τους Γουόριορς των Στεφ Κάρι, Κλέι Τόμπσον και Ντρέιμοντ Γκριν.

Η ομάδα της Βοστόνης ξεκίνησε σαρωτικά τον αγώνα και προηγήθηκε με 32-17 στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Οι Χιτ ανέκαμψαν και προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο στο -6 (55-49). Η καλή τους εμφάνιση στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, ωστόσο, δεν συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τους Σέλτικς να βρίσκουν εύκολα καλάθια και να κρατάνε τη διαφορά στο +7 (82-75). Το σκορ δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο παρά την ύστατη αντεπίθεση των Χιτ και έτσι η ομάδα της Βοστόνης πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς.

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο μπροστάρης των νικητών – κερδίζοντας και το βραβείο του MVP των τελικών της Ανατολής – για μία Βοστόνη που πήρε όμως πολλά πράγματα από τον Τζέιλεν Μπράουν (24 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και τον Σμαρτ (24 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Για τους Χιτ, ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μπαμ Αντεμπάγιο 25 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Κάιλ Λάουρι 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-32, 49-55, 75-82, 96-100

ΧΙΤ: Τάκερ, Μπάτλερ 35 (13/24 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 25 (11 ριμπάουντ), Λάουρι 15 (4/12 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Στρους 8 (3/10 σουτ, 2/7 τρίποντα), Βίνσεντ 4 (1), Χίρο, Ολαντίπο 9 (4/12 σουτ, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 26 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χόρφορντ 5 (2/9 σουτ, 1/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 2, Σμαρτ 24 (3/10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 24 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 11 (6 ριμπάουντ), Γουάιτ 8 (2), Πρίτσαρντ