Με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να έχει 31 πόντους, οι Μαϊάμι Χιτ απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στους Σέλτικς και έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών.

Οι Μαϊάμι Χιτ επιβλήθηκαν με 109-103 των Σέλτικς στη Βοστώνη και πήραν προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των τελικών της ανατολικής περιφέρειας του NBA.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει από την αρχή των έλεγχο του αγώνα καθώς προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 25 πόντων (62-37)! Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική καθώς κυριολεκτικά «έπεφταν κορμιά». Ο Τζίμι Μπάτλερ αποχώρησε τραυματίας και δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Σμάρτ και Τέιτουμ αποχώρησαν και εκείνοι έστω και προσωρινά με τραυματισμό.

Αρχικά, το παιχνίδι ήταν μία απλή παράσταση των Χιτ. Ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ (7-24) πριν κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-39. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια καθώς οι Σέλτικς δεν μπορούσαν να βρουν «αντίδοτο» απέναντι στην παρέα του Αντεμπάγιο που έκανε ό,τι ήθελε.

Ο τραυματισμός του Μπάτλερ επηρέασε τους Χιτ ενώ και οι «Κέλτες» δεν το έβαλαν κάτω. Συνέχισαν να παλεύουν ώστε να επιστρέψουν στο σκορ, μέχρι που τελικά κατάφεραν χάρη σε ένα σερί 12-0 στην τέταρτη περίοδο να μειώσουν σε 92-93. Οι Χιτ σημείωσαν εξίσου ένα σερί 12-0 και ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας στη νίκη.

Οι νικητές είχαν ηγέτη τον Μπαμ Αντεμπάγιο με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Πι Τζέι Τάκερ πέτυχε 17 πόντους και ο Μαξ Στρους 16. Για τους Σέλτικς, ο Τζέιλεν Μπράουν τελείωσε το ματς με 40 πόντους ενώ double double με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ σημείωσε ο Αλ Χόρφορντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-39, 47-62, 72-87, 103-109

Σέλτικς: Τέιτουμ 10 (3/14 σουτ, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Χόρφορντ 20 (3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Τάις 1, Σμαρτ 16 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπράουν 30 (11/11 διποντα, 3/9 τρίποντα, 9/12 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 λάθη), Γουίλιαμς 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορνέ, Μόργκαν, Φιτς, Νέσμιθ, Γουάιτ, Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας 3 (1)

Χιτ: Τάκερ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάτλερ 8, Αντεμπάγιο 31 (15/21 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάουρι 11 (4/11 σουτ, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Στρους 16 (4), Μάρτιν 8 (1), Ντέντμον, Βίνσεντ 3 (1), Χίρο 8 (4/15 σουτ, 0/6 τρίποντα), Ολαντίπο 5, Ρόμπινσον 2