Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε τελικά του Βόλου με 3-1 και ετοιμάζεται να υποδεχθεί τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στην Τούμπα.

Νίκη με 3-1 επί του Βόλου πέτυχε στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ και διατηρήθηκε στο κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Οι Θεσσαλονικεις βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κιακο μόλις στο 11′.

Η απάντηση όμως του ΠΑΟΚ ήταν άμεση και ο Σουαμπ στο 29ο λεπτό ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες αλλά τον γηπεδούχο ΠΑΟΚ να ψάχνει εναγωνίως το γκολ της ανατροπής.

Εν τέλει αυτό ήρθε πάρα τη σθεναρή αντίσταση του Βόλου, στο 65ο λεπτό του αγώνα. Ο Σβιντέρφσκι βρήκε όμορφα τον Ινγκασον και ο τελευταίος με καλό τελείωμα έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Ο δικέφαλος του Βορρά όμως δεν έμεινε εκεί και στα τελευταία λεπτά του αγώνα “κλείδωσε” τη νίκη χάρη σε γκολ του Κρμέντσικ.

Έτσι, οι Θεσσαλονικεις πάνε πανοπλοι στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, τον οποίο υποδέχονται την προσεχή Τετάρτη στην Τούμπα.