H Ευρωλίγκα συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό και το Debut.gr ξετυλίγει το κουβάρι της 11ης αγωνιστικής

Άλλη μία αγωνιστική στην Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε. Η 11η αγωνιστική δεν αφήνει εκκρεμότητες καθώς όλες οι αναμετρήσεις διεξήχθησαν κανονικά. ΤΣΣΚΑ και Βαλένθια σημείωσαν πολύ σημαντικές νίκες και ανέβηκαν στη βαθμολογική κατάταξη. Η Αρμάνι δείχνει να ανεβάζει στροφές μετά τις σημαντικές επιστροφές των Πάντερ και Ντιλέινι ενώ η Ζενίτ συνεχίζει να κερδίζει αποκλειστικά εκτός έδρας.  Οι ελληνικές ομάδες δε κατάφεραν το απόλυτο των νικών αυτή την αγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπάγερν ενώ ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Μπασκόνια. Ήττα- έκπληξη για τη Μπαρτσελόνα στη Γαλλία. Ας δούμε όμως πιο αναλυτικά τι συνέβη στην 11η στροφή στην Ευρωλίγκα.

Oι αναμετρήσεις που ξεχώρισαν

ΤΣΣΚΑ – Ρεάλ Μαδρίτης 74-73

Ευρωλίγκα

Η αναμέτρηση αυτή είχε άρωμα playoff. Με ένα εκπληκτικό 4πόντο του Μάικ Τζειμς στο τέλος του αγώνα η ΤΣΣΚΑ πέτυχε την 6η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα. Η Ρεάλ στη πρώτο της crash test χωρίς τον Καμπάτσο τα πήγε καλά. Ξεκίνησε καλύτερα κόντρα στη ΤΣΣΚΑ και έφτασε να προηγείται με 25-36. Ένα σερί όμως 10-0 των γηπεδούχων με 5 πόντους του Βόιτμαν, έφερε το ματς στον πόντο (35-36). Από αυτό το σημείο και σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο καμία ομάδα δε ξέφυγε στο σκορ. 20 δεύτερα για το τέλος και το σκορ στο 70-68 ο Τόμκινς με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στη Βασίλισσα. Όμως ο Μάικ Τζειμς σε ένα από τα συνηθισμένα τρέλα σουτ που παίρνει ευστόχησε σε τετράποντο από τη γωνία και έδωσε την νίκη στη ΤΣΣΚΑ. Συνολικά είχε 28 πόντους με τους 14 να είναι μόνο στο 4ο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ είχε 4 διψήφιους στο σκοράρισμα, 18 ασίστ και μόλις 6 λάθη. Πλήρωσε όμως τα ριμπάουντ (44-34 υπέρ της ΤΣΣΚΑ) που μεταξύ άλλων ένα επιθετικό έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Ιτούδη.

Μακάμπι – Αρμάνι Μιλάνο 85-86

Ευρωλίγκα

Ακόμη μία ήττα για την Μακάμπι στην Ευρωλίγκα σε αναμέτρηση που κρίνεται στα τελευταία λεπτά. Αυτή τη φορά η Αρμάνι ήταν αυτή που χαμογέλασε τελευταία και πήρε την νίκη. Μία Αρμάνι που με τις επιστροφές των Πάντερ και Ντιλέινι αρχίζει να βρίσκει ρυθμό και να ανεβαίνει στη βαθμολογία. Η Μακάμπι ξεκίνησε με φόρα και προηγήθηκε με 12-5. Ο Μεσίνα εκνευρισμένος άλλαξε σχεδόν όλη την πεντάδα και δικαιώθηκε. Μείωσε, ισοφάρισε αλλά η Μακάμπι προηγούνταν στο 16′ με 33-28. Στα τελευταία 4:30 πριν το ημίχρονο η Αρμάνι έτρεξε ένα σερί 18-2 και προηγήθηκε με 35-46. Η Μακάμπι στην επανάληψη έβγαλε αντίδραση με μπροστάρηδες των Γουίλμπεκιν και τον Ντόρσευ  και ξαναπήρε το προβάδισμα. Με 20” να απομένουν για την λήξη η ομάδα του Σφαιρόπουλου κέρδιζε 70-66. Λες δεν γίνεται να χάσει και αυτό το ματς. Κι όμως ο Πάντερ με τρίποντο-φάουλ στέλνει τον αγώνα στην παράταση. Εκεί στο 85-84 η Μακάμπι ήθελε μια άμυνα για να πάρει τη νίκη. Ο Ντιλέινι όμως είχε αντίθετη άποψη και με ένα δύσκολο σουτ εκτός ισορροπίας χάρισε τη νίκη στην Αρμάνι.

Η έκπληξη

Βιλερμπάν  – Μπαρτσελόνα 80-68

Ευρωλίγκα

Πριν την αναμέτρηση αν κάποιος έλεγχε την κατάταξη θα έβλεπε την Μπαρτσελόνα πρώτη και την Βιλερμπάν τελευταία. Την καλύτερη επίθεση στην Ευρωλίγκα ενάντια σε μία από τις πιο ταλαιπωρημένες ομάδες λόγω κορονοϊού. Καταλάβαμε πόσο απρόβλεπτη και δύσκολη είναι η φετινή διοργάνωση με τη σχετική εύκολη νίκη της Βιλερμπάν κόντρα στους Μπλαουγκράνα. Οι Γάλλοι από νωρίς επέβαλαν τον ρυθμό τους και ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Είχαν τρομερή ευστοχία στα τρίποντα (13/21) και 4 διψήφιους με πρώτο σκόρερ τον Λάϊτι με 17. Για τη Μπαρτσελόνα διασώθηκε μόνο ο Μίροτιτς με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Μvp της Ευρωλίγκα (11η αγωνιστική)

Πολυτιμότερος παίχτης για αυτή την εβδομάδα στην Ευρωλίγκα είναι ο Λουκ Σίκμα. Ο φόργουορντ της Άλμπα μας έδειξε έστω και λίγο καθυστερημένα το περσινό εκπληκτικό πρόσωπο. Στην αναμέτρηση κόντρα στη Χίμκι είχε 20 πόντους (7/10 δίποντα, 6/7βολές), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Μέτρησε 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και οδήγησε την ομάδα του σε εύκολη νίκη.

Στα αξιοσημείωτα της Ευρωλίγκα

-> Το εκτός έδρας επίτευγμα της Ζενίτ. Έχει 5/5 μακριά από την Ρωσία η ομάδα του Πασκουάλ.

-> 5η ήττα της Μακάμπι σε αγώνα που κρίνεται στο τέλος. Μετά τις ήττες από ΤΣΣΚΑ, Ολυμπιακό, Εφές και Βαλένθια προστέθηκε και η Αρμάνι σε αυτή τη λίστα.

-> Με την επικράτηση της Μπασκόνια κόντρα στον Ολυμπιακό, όλες οι ομάδες σε αυτές τις 11 αγωνιστικές έχουν έστω από μία εκτός έδρας νίκη.

-> η ΤΣΣΚΑ κέρδισε τη Ρεάλ σε έναν αγώνα που οι Ρώσοι είχαν μόλις 4 ασίστ.

-> Η Ρεάλ έχει να κερδίσει στη Ρωσία την ΤΣΣΚΑ από το 2008.

-> Η Άλμπα σε μια επίδειξη αλτρουιστικού παιχνιδιού είχε 29 ασίστ κόντρα στη Χίμκι.

-> Ο Καλάθης μετά από 2 χρόνια στην Ευρωλίγκα έδωσε μόλις 2 ασίστ σε έναν αγώνα.

-> Η Εφές με τρανταχτές απουσίες δείχνει πως είναι μία ομάδα που χτίσει νοοτροπία νικήτριας ομάδας.

-> 2ος συνεχόμενος αγώνας που η Χίμκι δέχεται 100 πόντους.