Ο Προμηθέας, παρά τις πολλές απουσίες, πάλεψε στην Ισπανία αλλά ηττήθηκε από την Γκραν Κανάρια με σκορ 98-83. Παρά την ήττα, οι Πατρινοί κρατούν την εκπληκτική εμφάνιση του Μαντζούκα αλλά και των άλλων νεαρών παικτών που έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία. Το Debut.gr αναλύει την αναμέτρηση.

Ο Προμηθέας πάλεψε στην Ισπανία αλλά ηττήθηκε από την Γκραν Κανάρια με 98-83. Οι φιλοξενούμενοι παρά τις απουσίες ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί και μπορεί να έχασαν το ματς αλλά κέρδισαν την εμφάνιση των νεαρών παικτών όπως του Λευτέρη Μαντζούκα που έκανε θραύση με 24 πόντους. Οι Πατρινοί με αυτή τους την ήττα έπεσαν στο 2-3 ενώ από την άλλη η Γκραν Κανάρια ανέβηκε στο 4-1. Ας δούμε αναλυτικά την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσα από το Debut.gr

Καλύτερη η Γκραν Κανάρια στο ξεκίνημα αλλά με εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ

Έχοντας αρκετές ελλείψεις ελέω Covid-19, ο Προμηθέας προηγήθηκε γρήγορα με 1-4 χάρις σε συνεχόμενους πόντους του Ραντίσεβιτς. Η Γκραν Κανάρια έχοντας πρωταγωνιστή τον Οκόγιε πέρασε μπροστά με 8-4 αλλά ο Προμηθέας έδειχνε με το καλημέρα πως δεν πήγε στην Ισπανία για… διακοπές. Ο Φαγιέ, με ένα δικό του τρίποντο ρεσιτάλ, έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 11-13. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι στο σκορ μέχρι που η Γκραν Κανάρια έτρεξε ένα σερί 11-3  και το 19-21 μετατράπηκε σε 30-24.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία. Με τον Μαντζούκα να μπαίνει ενεργά στην εξίσωση του ματς (πέντε συνεχόμενοι πόντοι) ο Προμηθέας μείωσε στο πόντο (30-29). Δεν άργησε μάλιστα να περάσει και μπροστά χάρις σε τρίποντο του Μαντζούκα (34-37). Οι Πατρινοί έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ και δεν άφηναν την Γκραν Κανάρια να αντιδράσει. Σταδιακά αύξησαν και τη διαφορά και στο +6 (37-43) μετά από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βαγγέλη Μάντζαρη. Ο coach Γιατράς που συνεχώς χειροκροτούσε τους παίκτες του από το πάγκο προσπάθησε να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερη διαχείριση και να πάρει το 100% από όλους. Η Γκραν Κανάρια, όμως, δεν εγκατέλειψε το ματς. Έτρεξε ένα δικό της μικρό σερί και με buzzer beater του Οκόγιε μείωσε σε 51-52. Σκορ το οποίο αδικεί την προσπάθεια των Πατρινών στη δεύτερη περίοδο.

Προδόθηκε από τη κούραση και από τα χαμένα ριμπάουντ

Με καλάθια των Μαντζούκα και Ραντίσεβιτς, ο Προμηθέας ανέβασε τη διαφορά στο +5 (52-57). Όμως στην άμυνα έχανε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, δίνοντας έτσι δεύτερες ευκαιρίες στην Γκραν Κανάρια για να σκοράρει. Ο Κόστελο και ο Οκόγιε έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην ομάδα τους και από εκείνο το σημείο και μετά οι Ισπανοί δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα. Οι Πατρινοί παρέμεναν κοντά στο σκορ με τους νεαρούς παίκτες να παλεύουν με όλες τους δυνάμεις (76-71 μετά από καλάθι του Τανούλη). Η Γκραν Κανάρια με τρίποντο του Φεράρι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά 7 πόντων (79-72).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο coach Γιατράς έδινε χρόνο στους νεαρούς παίκτες και εκείνοι άρπαξαν την ευκαιρία από τα «μαλλιά». Μαντζούκας, Μπαζίνας, Τανούλης και Βασιλείου έδειξαν πράγματα στο παρκέ και με αυτό το τρόπο ο Προμηθέας κέρδισε πράγματα από τη σημερινή αναμέτρηση. Η τελευταία περίοδος είχε γρήγορο ρυθμό και τελείωσε με 98-83. Ένα σκορ το οποίο θα μπορούσε να είναι διαφορετικό αν ο Προμηθέας είχε όλους του τους παίκτες στη διάθεσή του. Οι Πατρινοί δεν αλλάζουν κατεύθυνση παρά την ήττα και θα συνεχίσουν να παλεύουν για να πάρουν τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-24, 51-52, 79-72, 98-83

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίσακ): Γουάιλι 6 (3/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπαλσερόφσκι, Μοντέρο, Φεράρι 9 (0/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα), Οκόγε 25 (2/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντίμσα 17 (5/8 τρίποντα), Σούρνα 2, Σαντάνα 12 (2), Ντιοπ 4, Μπουργιανάτζε 7 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κοστέλο 16 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 5 (2/6 δίποντα), Λούντζης 2 (1/7 σουτ), Φαγέ 8 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βασιλείου, Μάντζαρης 13 (3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίλερ 2, Ραντίσεβιτς 16 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μαντζούκας 24 (3/4 δίποντα, 6/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαζίνας 7 (1), Τανούλης 6

Πηγή εικόνας: Promitheas Patras BC