Η Καρδίτσα, κάνοντας ένα εκπληκτικό τελευταίο εξάλεπτο, επικράτησε με 77-84 του Απόλλωνα Πατρών σε ένα ματς που ήταν πραγματικό «ροντέο».

Καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει σαφές προβάδισμα στο σκορ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Μπαζίνα πρωταγωνιστή προηγήθηκαν με 7-0. Ο κ. Κομποδιέτας κάλεσε εσπευσμένα time-out κάτι που αφύπνισε τους παίκτες της Καρδίτσας. Παίζοντας καλή άμυνα και κάνοντας στοχευμένες επιθέσεις μείωσε σε 7-6. Σε εκείνο το διάστημα, ο Απόλλωνας έχασε τον Στέλιο Πουλιανίτη, ο οποίος στη προσπάθεια του για καλάθι χτύπησε αρκετά άσχημα στο πρόσωπο και μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο. Ο Καρράς έπαιρνε πάνω του όλες τις επιθέσεις και αποτελούσε το κινητήριο μοχλό της ομάδας της Καρδίτσας. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για αρκετά λεπτά. Η Καρδίτσα κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο σκορ με 11-12 και στην
συνέχεια με καλάθι του Καλλέ η διαφορά ανέβηκε στο +3 (13-16). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 15-18.

Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας, προσπάθησε να καλύψει τόσο τα προβλήματα του όσο και τη διαφορά. Με τον Τσιακμά να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-23 και στην συνέχεια με τρίποντο του Αγγέλου προσπέρασαν με 26-25. Ο αγώνας ήταν πραγματικό ροντέο. Το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια και ο ρυθμός γινόταν όλο και πιο γρήγορος. Αντωνάκης και Βαβάτσικος είχαν πάρει τις ομάδες στις πλάτες τους και έδιναν πολύτιμες βοήθειες στο σκοράρισμα. Με το σκορ στο 34-33 ο Αγγέλου πέτυχε ένα δύσκολο καλάθι (36-33), Βαβάτσικος απάντησε γρήγορα με δύο βολές (36-35) και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

«Ροντέο» το ματς, επιβίωσε η Καρδίτσα

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε πραγματική μάχη. Οι ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ και έβαζαν τα δυνατά τους για τη νίκη. Στο τρίποντο του Ματαλών (36-39), απάντησε άμεσα ο Τσιακμάς (39-39). Ο Αντωνάκης έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα, το οποίο μάλιστα διεύρυναν οι Μολφέτας και Τσιακμάς (45-41). Η Καρδίτσα δεν είχε πει τη τελευταία της λέξη. Βαβάτσικος και Καρράς έβαλαν ξανά μπροστά την ομάδα τους (50-53) και η Καρδίτσα έδειχνε πως θα πήγαινε με προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Όμως οι Αντωνάκης και Μπαζίνας κράτησαν όρθιο τον Απόλλωνα, ο οποίος με καλάθι του Αγγέλου τελείωσε τη τρίτη περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (60-58).

Με τη τροπή που πήρε το ματς, αυτός που θα ήταν πιο σταθερός στο τέταρτο δεκάλεπτο θα έπαιρνε και τη νίκη. Ο Παπαρέγκας με σουτ τριών πόντων έβαλε μπροστά την ομάδα του με έναν πόντο (60-61). Ο Απόλλωνας, ο οποίος είχε να αντιμετωπίσει και τους τραυματισμούς των Τσιακμά και Αγγέλου, έκανε άμεσα αντεπίθεση. Με καλάθι του Αντωνάκη και τα τρίποντα των Τσιακμά-Μολφέτα προηγήθηκε με 69-65 και έδειχνε ικανός να κάνει το 5/5. Όμως η Καρδίτσα στο τέλος έκανε το τέλειο παιχνίδι. Με σερί 8-19 «έσβησαν» τα όνειρα των Πατρινών για τη νίκη. Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε ο νεαρός Μπαζίνας, ο Ματαλών πήρε τη κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε τους φιλοξενούμενους στη νίκη με το τελικό 77-84.

Δεκάλεπτα: 15-18, 36-35, 60-58, 77-84
Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 11 (2), Νιφόρας 3 (1), Αγγέλου 8 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Παπαφωτίου, Μολφέτας 19 (5), Μπαζίνας 11 (1), Κογιώνης, Αντωνάκης 22 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ).
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 18 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αμβράζης, Ματαλών 18 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Καρράς 10 (5/5 δίποντα), Μακρής 1, Κακλαμάνος 14 (2), Γκρέκας 3 (1), Βαβάτσικος 16 (9 ριμπάουντ), Καλλές 4 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τσούκας.