Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας εκπληκτικά σε άμυνα και επίθεση, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Φενέρμπαχτσε την οποία και κέρδισε με 82-68.

Ένας εξαιρετικός Παναθηναϊκός «διέλυσε» την Φενέρμπαχτσε με 82-68 και ανέβηκε στο 2-2. Ακόμα και όταν η Φενέρμπαχτσε (2-3) ήταν κοντά στο σκορ δεν έβγαζε την αίσθηση ότι μπορεί να «γυρίσει» το ματς. Ο Παναθηναϊκός έμενε σταθερά μπροστά στο σκορ, συντηρούσε τη διαφορά και στο τελευταίο δεκάλεπτο αποτελείωσε τη Τούρκικη ομάδα. Πάμε όμως να δούμε αναλυτικά τι έγινε στο σημερινό ματς μέσα από το Debut.gr.

Ο Παναθηναϊκός συντηρούσε εύκολα μία διαφορά, αποβολή για τον Κοκόσκοφ

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός έδειχνε αποφασισμένος για να πάρει τη νίκη. Τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί και δεν άφηναν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Φενέρμπαχτσε. Μάλιστα, από τη στιγμή που ανέλαβε δράση ο Νέντοβιτς τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο απλά. Γρήγορα το σκορ πήγε στο 15-7 και η Φενέρμπαχτσε δεν μπορούσε να απαντήσει. Ο Σάικς ήταν εξίσου εξαιρετικός και ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με εννιά πόντους (22-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Ντουβερίογλου αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε γρήγορα τη διαφορά στο +10 μετά από καλάθι του Όγκστ (27-17). Η Φενέρ μείωσε σε 27-23 αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει πιο πολύ τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-30.

«Καθάρισε» την Φενέρμπαχτσε στο τελευταίο δεκάλεπτο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρ μπήκε πιο δυνατά. Με σερί 4-10 μείωσε σε 41-40 και έδωσε ξανά ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Μάλιστα, με καλάθι του Ντουβερίογλου ισοφάρισαν σε 43-43. Όμως ο Παναθηναϊκός επέστρεψε ξανά στα προηγούμενα στάνταρ του. Σάικς και Νέντοβιτς ήταν τα όπλα του coach Βόβορα στην επίθεση και γρήγορα η διαφορά πήγε ξανά στις τάξεις των εννέα πόντων (54-45). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Όγκαστ (65-56).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» το ματς. Παίζοντας σπουδαία άμυνα σε όλο το δεκάλεπτο και τον Νέντοβιτς να σκοράρει από παντού, δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στους φιλοξενούμενους  να πιστέψουν πως μπορούν να διεκδικήσουν κάτι από το ματς. Η ροή του παιχνιδιού δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός έφτασε εύκολα στη νίκη με 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (3 ασίστ), Όγκαστ 9 (4/4 διποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης, Φόστερ 6 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Νέντοβιτς 28 (2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάικς 11 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 7 (1/5 τρίποντα), Μήτογλου (0/3 σουτ), Μπεντίλ 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 17 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πιερ 5 (1), Μπαρτέλ 2, Βέελι 6, Έντι 6 (2/8 τρίποντα), Ντίξον, Ντουβερίογλου 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές), Ουλανόβας 6.