Με τον Μέσι να παρουσιάζει την 6η Χρυσή Μπάλα στο κοινό του «Καμπ Νόου, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μαγιόρκα με 5-2. Το σκορ άνοιξε ο Γκριζμάν στο 7′ με ασίστ του Τερ Στέγκεν, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μέσι με ένα πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.  Ο Μπούντιμιρ μείωσε στο […]

Με τον Μέσι να παρουσιάζει την 6η Χρυσή Μπάλα στο κοινό του «Καμπ Νόου, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μαγιόρκα με 5-2. Το σκορ άνοιξε ο Γκριζμάν στο 7′ με ασίστ του Τερ Στέγκεν, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μέσι με ένα πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.  Ο Μπούντιμιρ μείωσε στο 35΄, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-1, με δεύτερο προσωπικό γκολ του Αργεντινού σταρ και με ένα τέρμα σπάνιας ομορφιάς από τον Σουάρες. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, ο Μπούντιμιρ νίκησε και πάλι τον Τερ Στέγκεν, με τον Μέσι να πετυχαίνει το 35ο χατ τρικ στην Λα Λίγκα και να γράφει το τελικό 5-2.

Στην Μαδρίτη, η Ρεάλ πέρασε χαλαρά το εμπόδιο της Εσπανιόλ, κερδίζοντας την με 2-0. Ο Βαράν στο 37΄έβαλε τους Μαδριλένους σε θέση οδηγού, με τον Μπενζεμά να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 79′. Επτά λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Μεντί αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες. Παρά το γεγονός αυτό, δεν άλλαξε τίποτα στον εναπομείναντα χρόνο και η Ρεάλ συγκατοικεί στην κορυφή με τους «μπλαουγκράνα». Εκτός έδρας ισοπαλίες χωρίς σκορ για Ατλέτικο Μαδρίτης και Σοσιεδάδ, με Βιγιαρεάλ και Βαγιαδολίδ αντίστοιχα. Στο 1-1 έμεινε η Σεβίλλη στην έδρα της Οσασούνας, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από την κορυφή στον έναν βαθμό.