Twitter

Η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στη Λαμία και πήρε μια σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ.

Facebook
Twitter

Ένα εικοσάλεπτο ήταν αρκετό για την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου, ώστε να σκοράρει δις και να επικρατήσει επί της Λαμίας με 2-0.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έψαχναν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο και με εξαίρεση ένα σουτ του Λιβάγια που απέκρουσε ο Βελλίδης στο 6ο λεπτό, άργησαν να κάνουν κάποια φάση. Η Λαμία από την άλλη είχε κλειστεί στο 1/2 του γηπέδου με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να δημιουργήσει κάποιο κίνδυνο στα καρέ του Μπάρκα. Στο 37’ ύστερα από μια όμορφη ενέργεια και ένα γύρισμα του Λιβάγια, ο οποίος έδειξε για ακόμα μία φορά πως βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, ο Πλιάτσικας, άθελα του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 44’ ο Λιβάγια με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον προωθημένο Βράνιες και με τάκλιν σημείωσε το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του.

Με τον δείκτη του σκορ στο 2-0 και με την εικόνα της Λαμίας, η «Ένωση»  είχε την δυνατότητα να κάνει μια συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την απαιτούμενη σοβαρότητα και έτσι, όχι μόνο δεν απειλήθηκαν, αλλά αν δεν ήταν επιπόλαιοι στην τελική πάσα ή στο τελείωμα της φάσης θα είχαν αυξήσει την διαφορά. Όσο για την ομάδα του Σωτήρη Αντώνιου, θετικό πρόσωπο ήταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Μιχάλης Βελλίδης που έκανε σημαντικές επεμβάσεις και κράτησε την Α.Ε.Κ. στο 2-0.