Η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στη Λαμία και πήρε μια σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ.

Ένα εικοσάλεπτο ήταν αρκετό για την ΑΕΚ, ώστε να σκοράρει δις και να επικρατήσει επί της Λαμίας με 2-0.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έψαχναν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο με εξαίρεση ένα σουτ του Λιβάγια. Η Λαμία από την άλλη είχε κλειστεί στο 1/2 του γηπέδου με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να δημιουργήσει κάποιο κίνδυνο. Στο 37’, ύστερα από μια όμορφη ενέργεια και ένα γύρισμα του Λιβάγια, ο Πλιάτσικας, άθελα του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Λίγα λεπτά αργότερα ο Λιβάγια με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον προωθημένο Βράνιες ο οποίος έκανε το 2-0.

Με τον δείκτη του σκορ στο 2-0 , η «Ένωση»  είχε την δυνατότητα να κάνει συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την απαιτούμενη σοβαρότητα και έτσι δεν απειλήθηκαν. Η επιπολαιότητα στην τελική πάσα ή στο τελείωμα της φάσης στέρησε από την ΑΕΚ να αυξήσει κι άλλο την διαφορά. Όσο για την ομάδα του Σωτήρη Αντώνιου, θετικό πρόσωπο ήταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Μιχάλης Βελλίδης που έκανε σημαντικές επεμβάσεις και κράτησε την ΑΕΚ στο 2-0.