Ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική της Super League με κανέναν πρωτοπόρο να μην φτάνει στην νίκη. Το Debut.gr σας παρουσιάζει τα όσα έγιναν στις αναμετρήσεις του Σαββατοκύριακου.

Ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική της Super League με κανέναν πρωτοπόρο να μην φτάνει στην νίκη.

Το Debut.gr σας παρουσιάζει τα όσα έγιναν στις αναμετρήσεις του Σαββατοκύριακου.

Παναιτωλικός-Βόλος 0-1

Ο Παναιτωλικός δεν κατόρθωσε να δώσει συνέχεια στην ξέφρενη πορεία των τελευταίων εβδομάδων, καθώς ο Βόλος τον υποχρέωσε εντός έδρας ήττα (0-1) με γκολ από πέναλτι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων (!), στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα.

Ένα αποτέλεσμα που σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στο μειονέκτημα με το οποίο υποχρεώθηκαν να παίξουν οι Στερεοελλαδίτες από το 26ο λεπτό, όταν έμειναν με παίκτη λιγότερο. Κατά συνέπεια ο Παναιτωλικός έμεινε στους 14 βαθμούς, ενώ οι Θεσσαλοί έφυγαν από μια δύσκολη έδρα με το μέγιστο δυνατό όφελος.

Λεβαδειακός-Λαμία 2-2

Η ισοπαλία έχει γίνει «δεύτερη φύση» στον Λεβαδειακό, που μία εβδομάδα μετά το έπος στο Φάληρο, όταν απέσπασε το βαθμό από τον Ολυμπιακό επιστρέφοντας από το 0-2, απόψε επανέλαβε το ίδιο αποτέλεσμα και σκορ (2-2) στην έδρα του απέναντι στη Λαμία.

Η ομάδα της Λιβαδειάς παραμένει χωρίς νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα καθώς είναι αξιοσημείωτη η αδυναμία της να κρατήσει το αποτέλεσμα. Σήμερα βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα «αποδυτήρια», ανέτρεψε την κατάσταση, προηγήθηκε αλλά γι΄ άλλη μια φορά δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης.

Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 1-0

Ο Πανσερραϊκός είχε νικήσει για τελευταία φορά την ΑΕΚ τον Μάρτη του 1991, όταν είχε επικρατήσει 1-0 με πέναλτι. Η ιστορία επαναλήφθηκε 33 χρόνια αργότερα με τον ίδιο τρόπο, καθώς τα «Λιοντάρια» επιβλήθηκαν 1-0 της Ένωσης στις Σέρρες, ξανά από την άσπρη βούλα.

Μια πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα του Χουάν Φεράντο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και πρώτη στην έδρα τους για φέτος, που σημειώθηκε με τους Σερραίους να παίζουν με παίκτη λιγότερο από το 27ο λεπτό. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν γι΄ άλλη μια φορά αναποτελεσματικοί και γνώρισαν τη δεύτερη ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα. Super League

Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 1-0

Ο Αστέρας Τρίπολης υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στη δεύτερη εφετινή ήττα του, επικρατώντας της πειραϊκής ομάδας με 1-0 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Αρκάδες, που είχαν σκοράρει για τελευταία φορά απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο τον Ιανουάριο του 2018, ανέβηκαν στους 13 βαθμούς, ενώ οι «ερυθρόλευκοι», για τους οποίους το αποτέλεσμα δεν ήταν δίκαιο βάσει απόδοσης κι ευκαιριών, παρέμειναν στους 15.

Παναθηναϊκός – Άρης 1-1

Ο Παναθηναϊκός πέταξε στα «σκουπίδια» τα… δώρα που έκαναν μέσα στο Σαββατοκύριακο η ΑΕΚ κι ο Ολυμπιακός, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 στο ΟΑΚΑ, με τον εξαιρετικό φέτος Άρη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League κι έχασε τεράστια ευκαιρία για να μειώσει κι άλλο την απόσταση του απ’ τις πρώτες θέσεις.

Στον αντίποδα, ο Άρης που έμεινε αήττητος για άλλο ένα ματς, πήρε έναν πολύτιμο βαθμό που τον έφερε προσωρινά μόνο πρώτο στη βαθμολογία, εν αναμονή του αγώνα του ΠΑΟΚ με τον ΟΦΗ.

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 1-2

Οι εκπλήξεις της 9ης αγωνιστικής συνεχίστηκαν στην Τούμπα. Μετά τον Πανσερραϊκό που νίκησε την ΑΕΚ και τον Αστέρα Τρίπολης που επικράτησε του Ολυμπιακού, ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από την Τούμπα κερδίζοντας, με ανατροπή, 2-1 τον ΠΑΟΚ.

Οι Κρητικοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το φάουλ του Κιρίλ Ντεσπόντοφ στο 35′, αλλά οι αλλαγές του Μίλαν Ράσταβατς έφεραν τα πάνω-κάτω. Οι Ταξιάρχης Φούντας (77′) και Έντι Σαλσίδο (79′) σκόραραν σε διάστημα τριών λεπτών, αφήνοντας τον Άρη, που νωρίτερα πήρε ισοπαλία στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Athens Kallithea-Ατρόμητος 0-3

Ο Ατρόμητος πέρασε νικηφόρα 3-0 από την έδρα της Καλλιθέας στη Λεωφόρο και πανηγύρισε το δεύτερο του «διπλό» στην εφετινή Super League και το τρίτο «τρίποντο» του στο πρωτάθλημα. Στον αντίποδα, η ουραγός υπέστη την τέταρτη ήττα της σε εννέα αγωνιστικές, ενώ παραμένει χωρίς νίκη. Ο Μανσούρ στο 45΄, ο Τσιγγάρας στο 53΄ και ο Αθανασίου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν οι σκόρερ της αναμέτρησης.

Η Καλλιθέα είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είδε το πέναλτι που κέρδισε στο 15΄ να ακυρώνεται μετά την εξέταση του VAR (ο Ουλντρίκις το κέρδισε μετά από κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι τόσο του Μανσούρ, όσο και του Κίνι), όπως και τις προσπάθειες των Χάνσουσεκ και Μορέν να σταματούν στα δοκάρια λίγο πριν το φινάλε. Ό,τι δεν κατάφεραν πάντως οι γηπεδούχοι το έπραξε ο Ατρόμητος, ο οποίος στο 45΄ βρήκε το γκολ από τον Μανσούρ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μίχορλ.