Η Ανατολού Εφές κυριάρχησε στα ριμπάουντ και παρά την τρομερή εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο επικράτησε με 91-89.

Από τους Πειραιώτες ξεχώρισε ο Εβάν Φουρνιέ με 20 πόντους, ενώ θετικός κατά διαστήματα ήταν ο πολύτιμος Σακίλ ΜακΚίσικ, που σκόραρε 17, όμως στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου, αμφότεροι υπέπεσαν σε σφάλματα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι Πειραιώτες ήταν εντυπωσιακά συγκεντρωμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ήταν συμπαγείς αμυντικά, ενώ στην επίθεση, με κολώνα τον Φαλ, έβρισκαν, είτε ελεύθερα σουτ, είτε ευστοχούσαν σε lay up. Ο Βεζένκοφ με τα συνεχή κοψίματα στη ρακέτα της Εφές, πέτυχε 10 ξεκούραστους πόντους, ενώ ο Γουόκαπ με ψυχραιμία και υπομονή, τροφοδοτούσε τους συμπαίκτες του. Το 5-18 ήταν απόλυτα φυσιολογικό, ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι και στο τέλος της πρώτης περιόδου η διαφορά ήταν στους 12 πόντους (11-23).

Η υφή της αναμέτρησης άλλαξε στα επόμενα λεπτά, καθώς ο Λάρκιν έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Ολυμπιακού, σημειώνοντας δέκα πόντους, ενώ κάποια άστοχα σουτ του Πετρούσεφ, έδωσαν ψυχολογία στους Τούρκους, οι οποίοι με τρίποντο του Γιλμάζ μείωσαν σε 28-32. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει έναν τρελό ρυθμό, αυτό δεν βόλευε την ελληνική ομάδα κι αν εξαιρέσουμε την ενέργεια του ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός έμοιαζε σαστισμένος από την ευστοχία της Αναντολού Εφές (6/12 τριπ.) έξω από την άρκτο των 6.75. Το 41-44 γράφτηκε με buzzer beater του Ντόρσεϊ, με το σκορ ν’ αδικεί τον Ολυμπιακό, ύστερα από 20 λεπτά παιχνιδιού, ενώ οι 16 τελικές πάσες, φανερώνουν την απλότητα της “ερυθρόλευκης” επίθεσης.

Ο Φαλ ήταν ο κινητήριος μοχλός για τον Ολυμπιακό, αφού με δύο σερί γκολ-φάουλ έδωσε σπουδαίες λύσεις στην επίθεση, με τους Τούρκους να μένουν κοντά στο σκορ, λόγω των επιθετικών ριμπάουντ. Το 45-50 διατηρούσε το παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού, όμως όσο έβρισκαν στόχο τα τρίποντα του Ολυμπιακού, τόσο έπαιρνε ψυχολογία η φιλοξενούμενη ομάδα. Μάλιστα παρά την καλή απόδοση των Λάρκιν και Τόμπσον, ο Φουρνιέ είχε πάρει την μπαγκέτα της ερυθρόλευκης επίθεσης πάνω του και με συνεχόμενους πόντους, ήταν ο άνθρωπος που έγραψε το 65-70, ύστερα από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο αγώνας ήταν κονσέρτο για πολυβόλα, καθώς οι δύο ομάδες ευστοχούσαν με συνέπεια από την περιφέρεια, ενώ το τέμπο του αγώνα, δεν έπεφτε, κάτι, που κρατούσε την Εφές κοντά στον Ολυμπιακό. Ο ΜακΚίσικ με δύο μεγάλα τρίποντα, έγραψε το 78-82, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι, έμοιαζαν έτοιμοι ν’ αρπάξουν το μομέντουμ της αναμέτρησης. Η Εφές χάρη σε καλάθια των Νουόρα και Λάρκιν, ισοφάρισε το ματς σε 82-82, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ-άουτ. O Ελάιτζα Μπράιαντ με σουτ τριών πόντων, έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην Εφές με 85-82, όμως ο Φουρνιέ με δυο βολές μείωσε στον ένα πόντο με τρία λεπτά ν’ απομένουν για το τέλος του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε όλα λάθη, δεν είχε υποπέσει όλο το παιχνίδι, Μπράιαντ με καλάθι, έκανε το 89-86 και απέμεναν εννέα δευτερόλεπτα για τη λήξη. Τελικά το σουτ του Φουρνιέ, δεν βρήκε στόχο, ο Νουόρα ευστόχησε σε δύο βολές και το τελικό 91-89, τον έριξε στο 2-2 στη φετινή Euroleague. Ανατολού Εφές