Ατρόμητος και Βόλος έδωσαν τα πάντα σε μια αναμέτρηση που τα είχε όλα. Κόκκινες, δοκάρια και ανατροπές μέσα σε τρία λεπτά

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Super League, ο σύλλογος της Θεσσαλίας πήρε σπουδαίο διπλό επί του Ατρόμητου με σκορ 2-1. Ατρόμητος-Βόλος

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία προηγήθηκε με πολύ όμορφο γκολ του Ντένζελ Γιουμπιτάνα στο 41ο λεπτό, όμως ο Βόλος ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 66′ ο Γκλάβτσιτς ξέφυγε από την άμυνα των αντιπάλων του και με αριστερό σουτ, νίκησε τον Χουτεσιώτη, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κόζστα εκμεταλλεύτηκε μπαλιά “ξυράφι” του Κόμπα και με κοντινό πλασέ, υπέγραψε το διπλό της ομάδας του.

Η αναμέτρηση ήταν μερικώς υποτονική στο πρώτο τέταρτο, καθώς οι Περιστεριώτες είχαν μία φλύαρη κατοχή μπάλας, χωρίς ν’ απειλήσουν την εστία του Κόβατς. Βέβαια στο 21′ της αναμέτρησης ο Τομ Φαν Βέερτ έχασε μεγάλη ευκαιρία, αφού τροφοδοτήθηκε από τον Γιουμπιτάνα, όμως το δεξί σουτ του Ολλανδού στράικερ, πέρασε μόλις άουτ. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, ο Βόλος ήταν υποτονικός επιθετικά, όμως στο 33ο λεπτό, έκανε μία υποψία ευκαιρίας, με την κεφαλιά του Καλογερόπουλου να περνάει άουτ.

Ο Ατρόμητος ευτύχησε να σκοράρει λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τον Ντένζελ Γιουμπιτάνα (41′), που με ένα ξερό αριστερό διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Κόβατς, γράφοντας το 1-0. Βέβαια οι αριθμητικές ισορροπίες, άλλαξαν άρδην, αφού αποβλήθηκε ο Μπρόρσον, ο οποίος έκανε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κόζστα και το δεύτερο ημίχρονο, σίγουρα θα είναι εντελώς διαφορετικό.

Τρία λεπτά αρκούσαν για την ανατροπή

Ο Ατρόμητος παρά την αλλαγή του Γιουμπιτάνα, για λόγους τακτικής, παρέμεινε επιθετικός και μάλιστα το σουτ του Αθανασίου, λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 στο 55ο λεπτό. Από εκεί και πέρα ο Βόλος πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μετά από μία βαθιά μπαλιά του Κόζστα, ο Γκλάβτσιτς ξέφυγε από τους αμυντικούς του Ατρομήτου και με σουτ, έγραψε το 1-1 (66′). Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Πουρσαϊτίδη, έκανε την ανατροπή, αφού ο Κόμπα έκανε συρτή μπαλιά στην καρδιά της μικρής περιοχής και ο Τσέχος Κόζστα, παραβίασε την εστία του Χουτεσιώτη για το 1-2. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει μία άγρια ομορφιά, με τον Καρλίτος να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 75′, ενώ στη συνέχεια του ματς ο Γκλάβτσιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ατρόμητος έψαξε λυσσασμένα την ισοφάριση και λίγο έλειψε ο Τσακμάκης (89′) να σκοράρει, όμως η κεφαλιά του, πέρασε λίγο άουτ. Ο Καρλίτος με ατομική ενέργεια, προσπάθησε να νικήσει τον Κόβατς, ενώ στο 93′ το αριστερό σουτ του Μίχορλ, βρήκε ελάχιστα

ΓΚΟΛ: 41′ Γιουμπιτάνα / 66′ Γκλάβτσιτς, 69′ Κόζστα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Μανσούρ, / 14′ Μύγας, 15′ Ασεχνούν, 28′ Μεντιέτα, 70′ Φεράρι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 49′ Μπρόρσον / 76′ Γκλάβτσιτς
ΔΟΚΑΡΙ:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Αθανασίου, Μανσούρ, Μπρόρσον, Κίνι, Τσιγγάρας (77′ Μίχορλ), Ουεντραόγκο (85′ Καλοσκάμης), Γιουμπιτάνα (45’Τσακμάκης), Μπάκου (77′ Γκονζάλεζ), Φαν Βέερτ (66′ Καρλίτος), Ουάρντα

ΒΟΛΟΣ (Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Μύγας (45′ Σούντγκρεν), Καλογερόπουλος, Κορέα, Φεράρι, Γκλάβτσιτς, Μπερναντού (54′ Τσοκάνης), Μεντιέτα (88′ Βιγιαφάνιες), Κόμπα, Ασεχνούν (54′ Άλτμαν), Κόσζτα,//ΔΜ

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής της Super League: