Bundesliga: Με βασικό τον Μανώλη Σάλιακα, η Ζανκτ Πάουλι πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Φράιμπουργκ - Άνετη νίκη με 4-0 πήρε η Λειψία

Η Λειψία στο καλύτερο έως τώρα παιχνίδι της διέλυσε την άμυνα της Αουγκσμπουργκ και πήρε εύκολα τη νίκη με 4-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ταύρους» ο Μπένζαμιν Σέσκο, που πέτυχε δύο γκολ, ενώ στην αρχική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων ήταν ο Δημήτρης Γιαννούλης.

Στο μεταξύ η Βόλφσμπουργκ, με τον Κώστα Κουλιεράκη στην ενδεκάδα, ήταν κοντά στη μεγάλη νίκη επί της Στουτγκάρδης, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ουντάβ στο τελικό 2-2

Η «νεοφώτιστη» Ζανκτ Πάουλι πανηγύρισε, ανατρέποντας τα προγνωστικά, μέσα στην έδρα της Φράιμπουργκ την πρώτη φετινή νίκη της με 3-0, με τον Μανώλη Σάλιακα να είναι βασικός και να αντικαθίσταται στο 77ο λεπτό.

Σε περίπτωση που σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις φυσικά και στο YouTube.

Τέλος η Γκλάντμπαχ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να πάρει πολύ δύσκολα τη νίκη επί της Ουνιόν Βερολίνου, με το γκολ του Κβανκάρα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Bundesliga έχουν ως εξής:

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ 4-2 (44′, 75′ Γκιρασί, 62′ πέν. Τσαν, Ενμέτσα – 16′ Μπέρο, 21′ Ντε Βιτ)
Λειψία-Άουγκσμπουργκ 4-0 (10′, 15′ Σέσκο, 46′ Οπέντα, 57′ Σίμονς)
Φράιμπουργκ-Ζανκτ Πάουλι 0-3 (12′, 72′ Σάαντ, 45′ Αφολαγιάν)
Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-2 (20′ Βιντ, 68′ Αμούρα-32′ Μιλό, 90’+ Ουντάβ)
Μάιντς-Χαϊντενχάιμ 0-2 (15′ Πιέρινγκερ, 86′ Σόπνερ)
Γκλάντμπαχ-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (90’+ Κβανκάρα)