Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Αργεντινή του Σαντιάγο Έσε βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα έσωσε τον βαθμό - Αντιμετώπισε δυσκολίες, αλλά ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο ποδοσφαιρικό τουρνουά η Ισπανία!

Πρεμιέρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες με επεισοδιακό φινάλε! Αν και η Αργεντινή βρέθηκε πίσω στο σκορ από το Μαρόκο με 2-0, στην τελευταία φάση του αγώνα και στο… 15ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει (2-2), προκαλώντας έκρηξη στο γήπεδο! Ολυμπιακοί Αγώνες

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η εθνική ομάδα της Ισπανίας ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο ποδοσφαιρικό τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων, επικρατώντας 2-1 του μαχητικού Ουζμπεκιστάν. Ολυμπιακοί Αγώνες

Αναλυτικά όσα έγιναν στις δύο αναμετρήσεις της πρεμιέρας των Ολυμπιακών Αγώνων

Αργεντινή-Μαρόκο 2-2: Η Αλμπισελέστε γλίτωσε το σοκ της πρεμιέρας με επεισοδιακή ισοφάριση στο 90+15΄!

Ο Κριστιάν Μεδίνα στο 106′(!) σκόραρε και επέτρεψε στην Αργεντινή να αποφύγει την ήττα στην πρεμιέρα της απέναντι στο Μαρόκο (2-2), στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου, με το οποίο άρχισε η αγωνιστική δράση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, δύο ημέρες πριν από την τελετή έναρξης της Παρασκευής (26/7).

Σε περίπτωση που σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις φυσικά και στο YouTube.

Μέχρι το λεπτό εκείνο (16΄των καθυστερήσεων) το Μαρόκο είχε προκαλέσει αίσθηση απέναντι στην Αργεντινή (νικήτρια του τουρνουά το 2008 και 2004) στο «Geoffroy-Guichard», στο Σεντ Ετιέν (2ος όμιλος), δημιουργώντας απόσταση δύο γκολ.

Έτσι έπαιξαν οι δύο ομάδες

Η εξέλιξη του αγώνα

Με την ομάδα του Μασεράνο αγωνίστηκε και ο μέσος του Ολυμπιακού Σαντιάγκο Έσε (έγινε αλλαγή στο 71’ με τον Φερνάντες), ο οποίος μάλιστα έκανε την ασίστ στον Σιμεόνε, με το οποίο η Αργεντινή μείωσε σε 2-1. Ολυμπιακοί Αγώνες

Ο Σουφιάνε Ραχίμι, μετά από ασίστ του Μπιλάλ Ελ-Καννούς, έβαλε μπροστά τους Αφρικάνους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ ήταν εκείνος που νωρίς στην επανάληψη (50’) έκανε διπλασία το προβάδισμα (2-0) από το σημείο του πέναλτι. Την παράβαση εξέτασε ο Σουηδός διαιτητής Νίμπεργκ στο VAR για επιθετικό φάουλ.

Η Αργεντινή μειώνοντας το σκορ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι που τελικά κατάφερε στο 106′ με τον Μεδίνα.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα
Οι συνθέσεις

Αργεντινή (Χαβιέ Μασεράνο): Ρούλι, Γκαρσία (83΄Ετσεβέρι), Ντι Σεσάρε, Οταμέντι, Σολέρ Μπαρέτο (69΄Αμιόνε), Μεντίνα, Έσε (69΄Φερνάντες), Ζενόν (54΄Σιμεόνε), Αλμάδα, Μπελτράν (69΄Γκοντού), Άλβαρες
Μαρόκο (Ταρίκ Σεκτιουί): Μουνίρ, Χακίμι, Μπουκαμίρ, Ταργκαλίνε, Ελ Ουάχντι, Ρίτσαρντσον, Ελ Αζουζί (81΄Νακάχ), Άκομαχ, Μπεν Σεγκίρ (81΄Κεχτά), Ελ Κανούς (90+2΄Μπουσουαρί), Ραχίμι

Η βαθμολογία του ομίλου

Standings provided by Sofascore
Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις και στα social media. Επειδή ξέρουμε ότι ίσως δεν ψάξεις, σου τα έχουμε έτοιμα. Στο link εδώ κάνεις like στο Facebook. Βέβαια, επειδή ίσως είσαι πιο πολύ της εικόνας, κάνε follow στο Instagram. Λοιπόν, τι περιμένεις για να το κάνεις; Δύο κλικ παραπάνω είναι.
Ουζμπεκιστάν-Ισπανία 1-2: Λύγισε το μαχητικό Ουζμπεκιστάν για το νικηφόρο ξεκίνημά της στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Η Ισπανία νίκησε το Ουζμπεκιστάν (3ος όμιλος) στον αγώνα με τον οποίο ξεκίνησε το Ολυμπιακό τουρνουά στο Παρίσι.

Ο Μαρκ Πουμπίλ άνοιξε (23’) τις αποστάσεις στο σκορ στο Παρίσι, βάζοντας μπροστά τους Ισπανούς, με το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου. Όμως ο Ελμούρ Σομουρόντοφ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο ο διαιτητής Μπέιντα από τη Μαρυτανία υπέδειξε μετά εξέταση VAR.

Οι Ισπανοί έφτασαν στη νίκη (2-1) – μετά από ασίστ του Μιράντα -με το γκολ (62΄) του Σέρχιο Γκόμεθ, ο οποίος πάντως τρία λεπτά νωρίτερα δεν κατάφερε να νικήσει τον Νεμάτοφ σε εκτέλεση πεναλτι.

Να σημειωθεί ότι μετά τα 90′ υπήρξαν οκτώ λεπτά καθυστερήσεων, στο πέμπτο από αυτα μάλιστα ελέχθηκε από το VAR περίπτωση πέναλτι για το Ουζμπεκιστάν.