Το προσωπικό σόου του Βαγγέλη Ζούγρη βοήθησε το Περιστέρι να φτάσει στην δεύτερή του νίκη στην Basket League

Με τον 20χρονο σέντερ να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση και να σημειώνει 24 πόντους, η ομάδα των δυτικών προαστίων έφυγε νικήτρια από το κλειστό του Αγίου Θωμά με 79-73, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Greek Basketball League.

Οι Περιστεριώτες πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά το Μαρούσι κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά, με τους Σανόγκο και Ρέινολντς να είναι “ζεστοί” και να διαμορφώνουν το 9-2 στο 4′. Απάντησε με σερί 8-0 η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη και με δύο τρίποντα του Χάρις προσπέρασε για το 10-9 (6′). Πολλές οι εναλλαγές του προβαδίσματος στην πρώτη περίοδο, η οποία έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο +3 (19-16). Πάντως, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το πάνω χέρι στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, με την συμβολή του νεαρού Καρακώστα να είναι σημαντική, ώστε να έρθει το 24-21 για το σύνολο του Νίκου Βετούλα. Ωστόσο, το Περιστέρι βρήκε ξανά τον τρόπο να ανατρέψει το σκηνικό. Οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” έτρεξαν επιμέρους 13-5 και βρέθηκαν στο +5 (34-29) στο 17′. Το ημίχρονο στο κλειστό του Αγίου Θωμά έκλεισε με τον Αβδάλα να κάνει ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, με το οποίο οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην ανάπαυλα με +9 (43-34).

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις και στα social media. Επειδή ξέρουμε ότι ίσως δεν ψάξεις, σου τα έχουμε έτοιμα. Στο link εδώ κάνεις like στο Facebook. Βέβαια, επειδή ίσως είσαι πιο πολύ της εικόνας, κάνε follow στο Instagram. Λοιπόν, τι περιμένεις για να το κάνεις; Δύο κλικ παραπάνω είναι.

Εξαιρετική εκκίνηση στο δεύτερο μέρος του αγώνα έκανε η ομάδα του Αμαρουσίου, καθώς πέτυχε εννέα συνεχόμενους πόντους και ισοφάρισε σε 43-43 με τρίποντα από τους Γιαννόπουλο και Ρέινολντς. Ο Πουλιανίτης έκανε το 46-43 για το Περιστέρι με μακρινό σουτ και ο Λάντζεβαϊν μείωσε στον πόντο (46-45, 25′). Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Περιστερίου ήταν καταιγιστικοί. Έκαναν σερί 6-0 με βολές από τους Κόφι και Πάτον για το 52-45, μεσολάβησε ένα καλάθι του Λάντζεβαϊν και μετά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν έντεκα συνεχόμενους πόντους, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο +16 (63-47) για το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη. Το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε με τυπική διαδικασία. Ο Ζούγρης ανέλαβε να εκτελέσει τις επιθέσεις του Περιστερίου και το έφερε στο +15 (70-55) στο 34′. Πάντως, το Μαρούσι επέστρεψε στο ματς και μείωσε σε 78-73 στο τελευταίο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι παραπάνω και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-43, 47-63, 73-79