Ο Λιονέλ Μέσι έκανε άλλη μια τρομερή εμφάνιση για την Αργεντινή, σκοράροντας τρία γκολ και μοιράζοντας δύο ασίστ στον αγώνα με την Βολιβία.

Σόου Μέσι και άνετη επικράτηση για την Αργεντινή απέναντι στη Βολιβία για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι ήταν σαρωτική και φιλοδώρησε με έξι γκολ την Βολιβία στο «Μονουμεντάλ».

Ο «pulga» ήταν σε τρομερά κέφια, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με χατ τρικ και δύο ασίστ. Ο αρχηγός της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με ένα εύκολο πλασέ για το 1-0.

Στη συνέχεια «σέρβιρε» σε κενή εστία στον Λαουτάρο Μαρτίνες ο οποίος έγραψε το 2-0 στο 43ο λεπτό, πριν διαμορφώσει το 3-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Χουλιάν Άλβαρες και πάλι έπειτα από ασίστ του Μέσι. Ο Τιάγκο Αλμάδα πέτυχε το τέταρτο γκολ της ομάδας του Σκαλόνι, για να έρθει ο αρχηγός της Αργεντινής και με άλλα 2 γκολ να γράψει το 6-0.

Ο Μέσι έφτασε πλέον τα 846 γκολ στην καριέρα του, με το ματς απέναντι στην Βολιβία να είναι το πρώτο στο οποίο πήρε μέρος στην πατρίδα του με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του έπειτα από τις 17 Νοεμβρίου 2023. Το χατ τρικ ήταν το 10ο του για την Αργεντινό αστέρα, ισοφαρίζοντας τον Κριστιάνο Ρονάλντο.