Μετά από δύο αναβολές στο ματς, ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο12) πήρε τη νίκη κόντρα στον Αλεξάντρ Μίλερ (Νο74) με 2-0 σετ.

Μετά από δύο αναβολές στο ματς, ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο12) πήρε τη νίκη κόντρα στον Αλεξάντρ Μίλερ (Νο74) με 2-0 σετ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Shanghai Masters.

Ειδικότερα, ο Τσιτσιπάς επιβλήθηκε του Μίλερ 2-0 σετ (6-3, 7-5) σε 1 ώρα και 27 λεπτά και πήρε την πρόκριση στους 16 του τουρνουά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Η αρχή του αγώνα ήταν ισορροπημένη με τους δύο τενίστες να κρατάνε όλα τους τα σερβίς μέχρι ττο 3-3. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς με ένα σερί τριών games με δύο break, έκλεισε το σετ με 6-3 σε 39 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, ο Μίλερ αντιλήφθηκε πού θα χτύπαγε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και προσπάθησε να τον περιορίσει.

Ωστόσο, η ποιότητα και η συγκέντρωση του Έλληνα τενίστα τον οδήγησαν στη νίκη στο δεύτερο σετ με 7-5 και παράλληλα στον επόμενο γύρο του τουρνουά.