Η Μπενφίκα και η Λιλ επικράτησαν των Ατλέτικο και Ρεάλ Μαδρίτης αντίστοιχα για τη δεύτερη αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Περίπου 6.500.000 ευρώ στοίχισε ο Χρήστος Τζόλης στη Μπριζ, η οποία τον απέκτησε πριν από τρεις μήνες από τη Ντίσελντορφ. Ένα πολύ μεγάλο μέρος της επένδυσης αυτής έκανε αποσβεση σήμερα ο Έλληνας επιθετικός με το καταπληκτικό γκολ που πέτυχε εναντίον της Στουρμ Γκρατς στην Αυστρία. Χάρη σ’ αυτό η βελγική ομάδα πήρε τη νίκη με 1-0 στη 2η αγωνιστική του Champions League και φυσικά ήταν ο αδιαμφισβήτητος MVP της αναμέτρησης.

Σε δύο γήπεδα «προσκύνησαν» τα μεγαθήρια του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Στο «Πιέρ Μορουά» η κάτοχος του τίτλου, Ρεάλ Μαδρίτης έχασε 1-0 από τη Λιλ με ένα πέναλτι του Τζόναθαν Ντέιβιντ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η «βασίλισσα» έχασε μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτα, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων Λουκά Σεβαλιέ να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις.

Στο «Βίλα Παρκ» η Άστον Βίλα επικράτησε 1-0 της Μπάγερν, σκορ του ιστορικού τελικού του κυπέλλου πρωταθλητριών το 1982. Τότε, είχε σκοράρει ο Πίτερ Γουϊδ. Απόψε ο νέος σούπερ σταρ της Βίλα, ο 20χρονος Κολομβιανός Τζον Ντουράν.

Η Μπενφίκα έκανε επίδειξη δύναμης στο Ντα Λουζ με 4-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης, με τον Βαγγέλη Παυλίδη να μην βρίσκεται ανάμεσα στους σκόρερ, αλλά να είναι μόνιμη πηγή κινδύνων, ενώ είχε και δοκάρι στο Α΄ ημίχρονο.

Συναρπαστικό ματς έγινε στη Λειψία, όπου η Γιουβέντους νίκησε 3-2, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ ενώ έμεινε και με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντι Γκρεγκόριο στο 59΄. Όμως ο Ντούσαν Βλάχοβιτς ήταν «καυτός» και πέτυχε δύο γκολ με το δεύτερο να είναι σπάνιας ομορφιάς. Στο 82΄ Φρανσίσκο Κονσεϊσάο (γιος του Σέρζιο) ήταν ξανά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής διαμορφωνοντας το τελικό 2-3.

Ένα θαυμάσιο γκολ πέτυχε και ο Μο Σαλάχ στο εύκολο 2-0 της Λίβερπουλ από τη Μπολόνια, με την οποία δεν αγωνίστηκε (έμεινε στον πάγκο) ο Μπάμπης Λυκογιάννης. Αντίθετα, ο Κώστας Τσιμίκας έπαιξε στο τελευταίο 20λεπτο, αντικαθιστώντας στο 72΄ τον Ρόμπερτσον.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στη 2η αγωνιστική της League Phase του Champions League:

Σαχτάρ-Αταλάντα 0-3 (21΄ Τζιμσίτι, 44΄ Λούκμαν, 48΄ Μπελανόβα)

Τζιρόνα-Φέγενορντ 2-3 (19΄ Νταβίντ Λόπεθ, 73΄ Φαν ντε Μπέεκ – 23΄αυτ. Ερέρα, 33΄ Μιλάμπο, 79΄αυτ. Κρέιτσι)

Σάλτσμπουργκ-Μπρεστ 0-4 (24′,71′ Σιμά, 66′ Καμαρά, 75′ Περέιρα)

Στουτγκάρδη-Σπάρτα Πράγας 1-1 (7′ Μιγιό – 32′ Καϊρίνεν)

Ίντερ-Ερυθρός Αστέρας 4-0 (11′ Τσαλχάνογλου, 59′ Αρναούτοβιτς, 71′ Μαρτίνες, 81′ πέν. Ταρέμι)

Ντόρτμουντ-Σέλτικ 7-1 (7′ πέν. Τσαν, 11′, 29′,42′ Αντεγέμι, 40′,66′ Γκιρασί, 79′ Νμετσά – 9′ Μαέντα

Μπαρτσελόνα-Γιουνγκ Μπόις 5-0 (8′,51′ Λεβαντόφσκι, 34′ Ραφίνια, 37′ Μαρτίνεθ, 81′ αυτ. Καμαρά)

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Μίλαν 1-0 (52′ Μπονιφέις)

Άρσεναλ-Παρί Σεν Ζερμέν 2-0 (20′ Χάβερτς, 35′ Σάκα)

Αϊντχόφεν-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-1 (15′ Σουτεν – 84′ Μπραγκάνσα)

Σλόβαν Μπρατισλάβας-Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (8′ Γκουντογκάν, 15′ Φόντεν, 58′ Χάαλαντ, 74′ ΜακΑτι)

Άστον Βίλα-Μπάγερν 1-0 (79΄ Ντουράν)

Μπενφίκα-Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0 (13΄ Ακτούρκογλου, 52΄ Ντι Μαρία, 75΄ Μπα, 84΄πεν. Κιοκτσού)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Μονακό 2-2 (45+3΄ Σούσιτς, 66΄ Μπατούρινα – 74΄ Σαλισού, 90΄πεν. Ζακάρια)

Λιλ-Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (45+3΄πεν. Ντέιβιντ)

Λίβερπουλ-Μπολόνια 2-0 (11΄ ΜακΆλιστερ, 75΄ Σαλάχ)

Λειψία-Γιουβέντους 2-3 (30΄,65΄πεν. Σέσκο – 50΄,68΄ Βλάχοβιτς, 82΄ Κονσεϊσάο)

Στουρμ Γκρατς-Κλαμπ Μπριζ 0-1 (23΄ Τζόλης)