Η Στουντγκάρδη ισοπέδωσε την Ντόρτμουντ με 5 γκολ ενώ η Ζανκτ Πάουλι του Σάλιακα έκανε σεφτέ στην 4η αγωνιστικής της Bundesliga

Χρειάστηκε να περάσουν 4 αγωνιστικές για να πάρει η Ζαντκ Πάουλι τον πρώτο της βαθμό στο γερμανικό πρωτάθλημα. Bundesliga

Με τον Μανώλη Σάλιακα στο αρχικό σχήμα (παραχώρησε την θέση του στον Τζβιγκάλα στο 70ό λεπτό) η ομάδα του Αμβούργου αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με την Λειψία, η οποία δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα στο 90′ από την Ατλέτικο Μαδρίτης, στην πρεμιέρα του Champions League. Bundesliga

«Μπλόκο» ύψωσε η Στουτγκάρδη στη Ντόρτμουντ και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στην εφετινή Μπουντεσλίγκα.

Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες επικράτησε 5-1 με εκτελεστές στο πρώτο 20λεπτο τους δύο επιθετικούς της που βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση από το ξεκίνημα της σεζόν.

Ο Τουρκογερμανός Ντενίζ Ουντάβ άνοιξε το σκορ στο 4΄, ενώ ο Βόσνιος Ερμεντίν Ντεμίροβιτς διπλασίασε το προβάδισμα στης ομάδας του στο 21΄. Στο β΄ ημίχρονο το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν και οι Ένζο Μιγιό (62΄), Ελ Μπιλάλ Τουρέ (80΄), ενώ ακόμα ένα γκολ σημείωσε ο Ουντάβ στην εκπνοή.

Το μόνο που κατάφερε η Ντόρτμουντ ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 75΄ όταν ο Σερχού Γκιρασί σκόραρε εναντίον της παλιάς του ομάδας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 4ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα:

Άουγκσμπουργκ-Μάιντς 2-3

(25′ Σλότερμπεκ, 57′ Εσέντε – 13′ Σίεμπ, 15′, 49′ Μπούρκαρντ)

Χαϊντενχάιμ-Φράιμπουργκ 0-3

(54′ Ντόαν, 59′,65′ Γκρίφο)

Βέρντερ Βρέμης-Μπάγερν Μονάχου 0-5

(23′,61′ Ολίσε, 32′ Μουσιάλα, 57′ Κέιν, 65′ Γκνάμπρι)

Ουνιόν Βερολίνου-Χοφενχάιμ 2-1

(4′ Ρότε, 6′ Τζέονγκ Γου-Γέονγκ – 67′ Μπούλτερ)

Μπόχουμ-Χόλσταϊν Κίελ 2-2

(23′ Μπέρο, 35′ Ντάσχνερ – 15′ Πίχλερ, 89′ Μασίνο)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Γκλάντμπαχ 2-0

(31′ Λάρσον, 80′ Μαρμους)

Λεβερκούζεν-Βόλφσμπουργκ 4-3

(14′ Βίρτς, 32΄ Τάι, 49′ Χίνκαπι, 90’+3 Μπονιφέις –

5′ αυτ. Μουκιέλε, 37′ Μπορνάουβ, 45’+1 Σβάνμπεργκ)

Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 5-1

(4΄, 90+3΄ Ουντάβ, 21΄ Ντεμίροβιτς, 62΄ Μιγιό, 80΄ Ελ Μπιλάλ Τουρέ – 75΄ Γκιρασί)

Ζανκτ Πάουλι-Λειψία 0-0