Θέση για τη διαιτησία του Βασίλη Φωτιά στο ΑΕΚ - Βόλος πήρε ο αντιπρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Κώστας Καραπαπάς.

«Βράζουν» στον Ολυμπιακό με τη διαιτησία του Φωτιά στο παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Βόλο. Μάλιστα, ο αντιπρόεδρος της πειραϊκής ΠΑΕ, Κώστας Καραπαπάς, σχολίασε όσα συνέβησαν στο ματς της Νέας Φιλαδέλφειας.

Αναλυτικά όσα έγραψε ο αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού, Κώστας Καραπαπάς:

«Πεντακάθαρο επιθετικό φάουλ σε παρατεταμένο σπρώξιμο. Του επιθετικού μετράει κανονικά για γκολ από τον ρέφερι Φωτιά και τον VAR, Παπαδόπουλο. Για να καταλάβουμε τώρα: 45 λεπτά αγώνας. Στο 22′ αντί να ακυρωθεί το γκολ και να πάρει κίτρινη ο επιθετικός της ΑΕΚ, μετράει ένα αντικανονικό γκολ. Αντί να φορτωθεί κίτρινη ο Σιμάνσκι για τις αγκωνιές, ξανά «play» απο τον διαιτητή.

Και στο τέλος του ημιχρόνου ο επιθετικός της ΑΕΚ κάνει λαβή σούμο και γονατιά για κόκκινη κάρτα απ’ ευθείας αλλά ο φωτιάς δίνει κίτρινη. Αν είχε πάρει την πρώτη θα ήταν κοκκινη. Αλλά δε χρειαζόταν η πρώτη. Είναι ξεκάθαρη κόκκινη η φάση! Και τον φωνάζει ο var να εξετάσει κόκκινη. Το βλέπει το… σούμο και αποφασίζει να σφυρίξει… λήξη ημιχρόνου!

Αντί δηλαδή να είναι 0-0 και οι γηπεδούχοι με παίκτη λιγότερο, ξεκινάνε το β ημίχρονο με 1-0 και έντεκα παίκτες. Αν αυτό δεν ειναι αλλοίωση, τότε ποιο ειναι;».