Η Θέλτα επικράτησε της Βαγιαδολίδ με 3-1 εντός έδρας και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Σκόραρε ο Τάσος Δουβίκας στις καθυστερήσεις.

Η Θέλτα κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Βαγιαδολίδ και να πάρει στο Βίγκο τη σημαντική νίκη με 3-1, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο Τάσος Δουβίκας ήταν στον πάγκο των γηπεδούχων, μπήκε στον αγώνα στο 68ο λεπτό και κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη, πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις.

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις και στα social media. Επειδή ξέρουμε ότι ίσως δεν ψάξεις, σου τα έχουμε έτοιμα. Στο link εδώ κάνεις like στο Facebook. Βέβαια, επειδή ίσως είσαι πιο πολύ της εικόνας, κάνε follow στο Instagram. Λοιπόν, τι περιμένεις για να το κάνεις; Δύο κλικ παραπάνω είναι.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ούγκο Άλβαρες μετά την ασίστ του Πάμπλο Ντουράν στο 22′, για να έρθει ο Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 35ο λεπτό της συνάντησης να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν ξανά στο ματς με τον Ραούλ Μορό να σκοράρει στο 50′ και να μειώνει σε 2-1. Ωστόσο, η ομάδα της Γαλικίας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με γκολ του Δουβίκα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΘΕΛΤΑ: Γκουαΐτα, Στάρφελτ, Μινγκέθα, Ροντρίγκεθ (89’ Αϊντού), Ζάιλσον (75′ Σβέντμπεργκ), Μπελτράν, Σοτέλο (68’ Ντάμιαν Ροντρίγκεθ), Άλβαρεθ, Άσπας, Ιγκλέσιας (68’ Δουβίκας), Ντουράν (75′ Μάρκος Αλόνσο)

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Χέιν, Τσέμερτ (63’ Γιούριτς), Οζκατσάρ, Πέρεθ, Ρόσα, Αμαλά (86’ Κένεντι), Τσούκι (46’ Ιβάν Σάντσεθ), Κίκε Πέρεθ (46’ Μεσεγκέρ), Μαρτίν, Αμάτ Εντιαγέ (46’ Μόρο), Λατάσα.