Σαφώς πιο βελτιωμένος, αλλά και κουρασμένος από το δεύτερο συνεχόμενό του παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 70-78 από την Γκραν Κανάρια.

Σαφώς πιο βελτιωμένος, αλλά και κουρασμένος από το δεύτερο συνεχόμενό του παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 70-78 από την Γκραν Κανάρια στον μικρό τελικό του τουρνουά της πόλης του Κάλιαρι.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 8 πόντων, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χέντερσον. Η ομάδα του Μάσιμο Καντσελιέρι κόλλησε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ δεν μπόρεσε να επιστρέψει.

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις και στα social media. Επειδή ξέρουμε ότι ίσως δεν ψάξεις, σου τα έχουμε έτοιμα. Στο link εδώ κάνεις like στο Facebook. Βέβαια, επειδή ίσως είσαι πιο πολύ της εικόνας, κάνε follow στο Instagram. Λοιπόν, τι περιμένεις για να το κάνεις; Δύο κλικ παραπάνω είναι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ισπανούς να προηγούνται 0-9, με 3/3 τρίποντα μετά από δύο λεπτά αγώνα. Με τρία τρίποντα από Μπάρτλεϊ, Περσίδη και Κράουζερ, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11, ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ (19-22) στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν με τρίποντο και το δεύτερο δεκάλεπτο (19-25), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με σερί 9-0 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 28-25 (16’30’’).

Με τον Χέντερσον να πρωταγωνιστεί στην επίθεση (με 8 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο και 10 στο πρώτο ημίχρονο) ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 35-31 στο 18ο λεπτό, πριν ο Σούρνα ευστοχήσει σε τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου και μειώσει στον πόντο (35-34).

Ο Χέντερσον συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και με δικό του τρίποντο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8 (52-44 στο 26’). Με τρίποντο του Παπαδάκη η διαφορά έμεινε στους 8 (58-50 στο 28’30’’), ωστόσο η Γκραν Κανάρια, μείωσε στους 4 (58-54) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου πήρα ξανά το προβάδισμα (58-60).

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε περίπου πέντε λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι στην τέταρτη περίοδο, οι Ισπανοί προηγήθηκαν 62-68 στο 35’30’’ και ο Μάσιμο Καντσελιέρι, πήρε τάιμ άουτ, σε μία προσπάθεια να ανακτήσει η ομάδα του τον έλεγχο του αγώνα.

Έχοντας πετύχει μόλις 4 πόντους ως το 39΄, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -10 (62-72). Με πίεση στην άμυνα και δύο ακόμη τρίποντα, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 (70-74), αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-34, 58-54, 70-78

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Ουρμπάνιακ 13, Μανιέμα 9 (1), Χόμσλεϊ 10, Αλμπισί , Μπρουσίνο 6 (2), Αλοθέν 12 (2), Πέλος 8 (1), Σόυρνα 10 (2), Μπορντό, Τόμασον 9 (3), Ντιοπ 1.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Χέντερσον 20 (5), Άπσον 6, Φόρεστερ 6, Ιατρίδης, Περσίδης 3 (1), Κατσίβελης 8 (2), Παπαδάκης 4 (1), Μπάρτλεϊ 7 (1), Ρέινολντς 5, Κράουζερ 11 (1).