Ο Βασίλης Κακουλάκης ήταν εντυπωσιακός στα 3 χιλιόμετρα Knockout sprint και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Βασίλης Κακουλάκης είναι πλέον «ασημένιος» πρωταθλητής στο αγώνισμα 3 χιλιομέτρων Knockout sprint στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μαραθώνιας κολύμβησης – μεγάλων αποστάσεων για τις κατηγορίες Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (18/19 ετών), Εφήβων-Νεανίδων (16/17 ετών) και Παίδων-Κορασίδων (14/15 ετών), το οποίο διεξάγεται στο Αλγκέρο της Σαρδηνίας.

Ο αθλητής του Ωρίωνα Ηρακλείου έχασε στη… χεριά την πρώτη θέση, καθώς ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 5 λεπτά και 54.50, μένοντας ελάχιστα πίσω από τον Ιάπωνα Καΐτο Τσουτζιμόρι που πήρε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 5:54.10. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Γάλλος Σασά Βιλί με χρόνο 5:54.60).

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις και στα social media. Επειδή ξέρουμε ότι ίσως δεν ψάξεις, σου τα έχουμε έτοιμα. Στο link εδώ κάνεις like στο Facebook. Βέβαια, επειδή ίσως είσαι πιο πολύ της εικόνας, κάνε follow στο Instagram. Λοιπόν, τι περιμένεις για να το κάνεις; Δύο κλικ παραπάνω είναι.

Ο Κακουλάκης ήταν όγδοος στην δεύτερη προκριματική σειρά του αγωνίσματος (σ.σ. οι συμμετέχοντες κολύμπησαν 1500μ.) με 16:37.20, ενώ κατετάγη ένατος στον ημιτελικό (σ.σ. οι συμμετέχοντες κολύμπησαν 1000μ.) με 10:23.30 και πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό, όπου οι φιναλίστ κολύμπησαν 500 μέτρα.

Στα 3 χιλιόμετρα Knockout sprint, αγώνισμα που έκανε την «παρθενική» εμφάνισή του σε μεγάλη διοργάνωση, μετείχε και δεύτερος Έλληνας αθλητής και συγκεκριμένα ο Άγγελος Χριστοδούλου που έμεινε εκτός τελικού και κατετάγη 12ος. Ο αθλητής του ΚΟ Περιστερίου Γλαύκος ήταν όγδοος στην πρώτη προκριματική σειρά με επίδοση 16:38.10, ενώ τερμάτισε στην 12η θέση στον ημιτελικό με 10:23.90, μένοντας εκτός της δεκάδας που προκρίθηκε στον τελικό.