Ο Βασίλης Κακουλάκης βρέθηκε πολύ κοντά στο να ανέβει στο βάθρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μαραθώνιας κολύμβησης - μεγάλων αποστάσεων,

Ο Βασίλης Κακουλάκης πλησίασε πολύ κοντά στο μετάλλιο στα 7,5 χιλιόμετρα εφήβων, όμως το έχασε στις λεπτομέρειες, στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μαραθώνιας κολύμβησης – μεγάλων αποστάσεων για τις κατηγορίες Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (18/19 ετών), Εφήβων-Νεανίδων (16/17 ετών) και Παίδων-Κορασίδων (14/15 ετών), που διεξάγεται στην πόλη Αλγκέρο της Σαρδηνίας.

Ο 17χρονος αθλητής του Ωρίωνα Ηρακλείου ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 1 ώρα, 18 λεπτά και 45.20 δευτερόλεπτα και κατετάγη τέταρτος, μένοντας εκτός της τριάδας που ανέβηκε στο βάθρο. Για την ιστορία, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Εμίρ Μπατούρ Αλμπαϊράκ με επίδοση 1 ώρα 18:34.30, που επικράτησε στο… νήμα του Ιταλού Ντάβιντε Γκρόσι (1:18:34.50), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Τούρκο Ατακάν Ερτσάν (1:18:39.00).

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις και στα social media. Επειδή ξέρουμε ότι ίσως δεν ψάξεις, σου τα έχουμε έτοιμα. Στο link εδώ κάνεις like στο Facebook. Βέβαια, επειδή ίσως είσαι πιο πολύ της εικόνας, κάνε follow στο Instagram. Λοιπόν, τι περιμένεις για να το κάνεις; Δύο κλικ παραπάνω είναι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα 7,5 χιλιόμετρα εφήβων «έπεσε» και δεύτερος Έλληνας κολυμβητής, ο Αντώνης Σερζετάκης, αλλά ακυρώθηκε.

Στο μεταξύ, στα 7,5 χιλιόμετρα των νεανίδων, η Αντωνία Ρακοπούλου κατετάγη 18η με επίδοση 1 ώρα 28:39.40 και η Ελισάβετ Μαρία Ναστοπούλου κατέλαβε την 30ή θέση με χρόνο 1 ώρα 29:37.30. Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε η Αμερικανίδα Κλερ Γουάισταϊν με επίδοση 1 ώρα 25:43.30, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσαν η Ισπανίδα Κλάρα Μαρτίνεθ Ντε Σαλίνας Πένια (1:25:46.00) και η Νάπσουγκαρ Νάγκι από την Ουγγαρία (1:25:49.60).