Tη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στη LaLiga πανηγύρισε η Θέλτα, επικρατώντας με 3-1 της Βαλένθια, στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 2ης ημέρας του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι «νυχτερίδες» που παραμένουν στο μηδέν, προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με σκόρερ τον Ντιέγκο Λόπεθ. Όμως, η Θέλτα απάντησε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό με τον Όσκαρ Μινγκέθα να είναι ο παίκτης των γηπεδούχων που πέτυχε την ισοφάριση.

Και πέντε λεπτά αργότερα (28΄), ο Ιάγο Άσπας διπλασίασε τα τέρματα της Θέλτα, μετά από ασίστ του Μινγκέθα. Ο Άσπας απώλεσε την ευκαιρία να κάνει το 3-1 νωρίτερα, όταν αστόχησε σε πέναλτι στο 45+5΄. Όμως αυτό το πέτυχε, ο Φραν Μπελτράν στο 60ό λεπτό.

Ο Τάσος Δουβίκας αγωνίστηκε βασικός για τους νικητές και έπαιξε μέχρι το 66′, όταν κι έδωσε τη θέση του στον Μπόρχα Ιγκλέσιας.

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις και στα social media. Επειδή ξέρουμε ότι ίσως δεν ψάξεις, σου τα έχουμε έτοιμα. Στο link εδώ κάνεις like στο Facebook. Βέβαια, επειδή ίσως είσαι πιο πολύ της εικόνας, κάνε follow στο Instagram. Λοιπόν, τι περιμένεις για να το κάνεις; Δύο κλικ παραπάνω είναι.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστική της La Liga έχουν ως εξής:

Θέλτα-Βαλένθια 3-1

(23΄ Μινγκέθα, 28΄ Άσπας, 60΄ Μπελτράν – 14΄ Λόπεθ)

Σεβίλη-Βιγιαρεάλ 22:30