Αναλυτικά όσα είπε ο Θοδωρής Βλάχος στην κάμερα της ΕΡΤ για την εικόνα της γαλανόλευκης κόντρα στην Κροατία.

Την πρώτη ήττα της στο Ολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού γνώρισε η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών. Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πλήρωσε την κάκιστη άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και έχασε 14-13 από την Κροατία, παρά το γεγονός ότι έπαιξε για τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο με αριθμητική υπεροχή, λόγω αποβολής του Μπίλιακα για βιαιοπραγία. Βλάχος

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Θοδωρής Βλάχος τόνισε πως η ομάδα πάλεψε και είναι κρίμα που δεν πήρε κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Αναλυτικά όσα είπε ο ομοσπονδιακός μας προπονητής, Θοδωρής Βλάχος:

«Το παιχνίδι γύρισε στο τρίτο οκτάλεπτο, που ήμασταν κακοί. Δεχθήκαμε εύκολα γκολ. Είχαμε την ευκαιρία να πλησιάσουμε ή να περάσουμε και μπροστά. Δεν παίξαμε άσχημα, έβγαλαν τρεις καλές άμυνες και βρήκανε γκολ. Αυτός που μας έκανε μεγάλη ζημιά ήταν ο Ρώσος παίκτης της Κροατίας, ο αριστερόχειρας, που πέτυχε μεγάλα σουτ.

Σε περίπτωση που σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις φυσικά και στο YouTube.

Κρίμα που δεν πήραμε κάτι. Παιδαριώδες λάθος θα μπορούσαμε να έχουμε κάποιο σουτ. Νωρίτερα θα μπορούσαμε να έχουμε πάρει πράγματα από αυτό. Είναι κρίμα να παίζουμε τόσο καλά και να μην παίρνουμε κάτι από αυτό το παιχνίδι. Δεν έχω να πω κάτι άλλο».

Για το ματς με την Ιταλία:

«Είμαστε στα προημιτελικά, θα παίξουμε σίγουρα ένα χιαστί. Από τώρα σκεφτόμαστε να είμαστε έτοιμοι. Αυτά τα παιχνίδια σφυρηλατούν την ομάδα. Δεν μπορούμε να ξέρουμε αντίπαλο ή θέση. Παίζεται η πρωτιά του ομίλου με συνδυασμούς αποτελεσμάτων. Εμείς οφείλουμε να παίξουμε για τη νίκη όχι μόνο για την πρωτιά, αλλα επειδή παίζουμε μόνο για την νίκη, αλλά και για να είμαστε έτοιμοι στον αγώνα του προημιτελικού».