Με «χρυσό» τέρμα του Λαουτάρο Μαρτίνες, η Αργεντινή κατέκτησε το Κόπα Αμέρικα επικρατώντας της Κολομβίας.

Η Αργεντινή κατέκτησε το Copa America για δεύτερη διαδοχική φορά και 16η στην ιστορία της, επικρατώντας 1-0 της Κολομβίας στην παράταση.

Το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση 82 λεπτών λόγω σοβαρών επεισοδίων μεταξύ φιλάθλων, επηρεάζοντας και την απόδοση των παικτών.

Η Κολομβία απείλησε πρώτη με τον Κόρδοβα να βρίσκει το δοκάρι αλλά ήταν η καλύτερη φάση της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στο 33′ ο Μαρτίνες απομάκρυνε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Λέρμα, ενώ στο 40′ η κεφαλιά του Τζον Αρίας είχε και πάλι απάντηση από τον Αργεντινό κίπερ. Στο 44′ ο Μέσι εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ και ο Ταλιαφίκο με μια κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ξεχώρισε μόνο ο τραυματισμός του Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο, ενώ ο ίδιος έβαλε τα κλάματα στον πάγκο. Αγωνιστικά, στο 48′ απείλησε ο Σαντιάγκο Αρίας, ένα λεπτό αργότερα απάντησε ο Ντι Μαρία μετά από πάσα του ΜακΆλιστερ ενώ ο πρώτος προσπάθησε να απειλήσει και στο 58′.

Οι δύο ομάδες δεν έλυσαν τις διαφορές τους εντός 90λεπτου και οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί, η Αργεντινή έχασε τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει στο 95′, όταν ο Νίκο Γκονσάλες με πλασέ ανάγκασε τον Βάργκας να επέμβει με μια σπουδαία επέμβαση.

Ό,τι δεν έκανε τότε όμως η Αργεντινή, το πέτυχε στο 112′ όταν ο Λαουτάρο Μαρτίνες νίκησε τον Βάργκας και έκανε το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Αργεντινή-Κολομβία 1-0: Τα highlights του αγώνα