Η εθνική ομάδα της Βραζιλίας... συνήλθε μετά την «γκέλα» της πρεμιέρας και συνέτριψε την Παραγουάη, για την 2η αγωνιστική του Κόπα Αμέρικα.

Η εθνική ομάδα της Βραζιλίας… συνήλθε μετά την «γκέλα» της πρεμιέρας (σ.σ. 0-0 με την Κόστα Ρίκα) και συνέτριψε την Παραγουάη με 4-1, για την 2η αγωνιστική του Κόπα Αμέρικα.

Τα τέρματα της «σελεσάο», σημείωσαν οι Βινίσιους Τζούνιορ (35`, 45`+3`), Σάβιο (43`) και Πακετά (65`), ενώ το «γκολ της τιμής» για την Παραγουάη, πέτυχε ο Αλντερέτε στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης. Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο Πακετά έχασε πέναλτι στο 31ο λεπτό, ενώ οι ηττημένοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κουμπάς στο 81ο λεπτό.

Η Βραζιλία είναι 2η στον Δ` όμιλο με 4 βαθμούς, πίσω από την Κολομβία (6 βαθμοί), που επικράτησε με 3-0 της Κόστα Ρίκα κι εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, που διεξάγεται στα γήπεδα των ΗΠΑ. Τα τέρματα των Κολομβιανών, πέτυχαν οι Ντίαζ (31` πέναλτι), Σάντσες (59`) και Κόρντομπα (62`).

Την ερχόμενη Τρίτη θα διεξαχθεί η 3η αγωνιστική, με την Βραζιλία ν’ αντιμετωπίζει την Κολομβία και σε περίπτωση νίκης να προκρίνεται ως πρώτη από τον όμιλο από το Κόπα Αμέρικα.