Νικηφόρα άρχισε η Ουρουγουάη τις υποχρεώσεις της στο Κόπα Αμέρικα, καθώς επιβλήθηκε 3-1 του Παναμά στο πρώτο παιχνίδι της.

Νικηφόρα άρχισε η Ουρουγουάη τις υποχρεώσεις της στο Κόπα Αμέρικα, καθώς επιβλήθηκε 3-1 του Παναμά στο πρώτο παιχνίδι της για τον 3ο όμιλο της διοργάνωσης, το οποίο διεξήχθη στο Μαϊάμι. Η «τσελέστε» άνοιξε το σκορ στο “Hard Rock Stadium” με το γκολ του Μαξιμιλιάνο Αραούχο στο 15ο λεπτό. Μάλιστα, διπλασίασε α τέρματά της με τον Ντάργουιν Νούνιες στο 85΄. Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Ματίας Βίνια, στις καθυστερήσεις (90+2΄), για να μειώσει ο Παναμάς με τον Μάικλ Μουρίγιο στο τελικό 3-1 στο 90+4΄.

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις και στα social media. Επειδή ξέρουμε ότι ίσως δεν ψάξεις, σου τα έχουμε έτοιμα. Στο link εδώ κάνεις like στο Facebook. Βέβαια, επειδή ίσως είσαι πιο πολύ της εικόνας, κάνε follow στο Instagram. Λοιπόν, τι περιμένεις για να το κάνεις; Δύο κλικ παραπάνω είναι.

Στο μεταξύ, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» στον 3ο όμιλο, η -διοργανώτρια του Κόπα Αμέρικα- ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών επικράτησε 2-0 της Βολιβίας στη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε στο Άρλινγκτον του Τέξας.

Ο Κρίστιαν Πούλισικ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 3ο λεπτό. Έτσι, σημείωσε το… γρηγορότερο γκολ των ΗΠΑ στην ιστορία του Κόπα Αμέρικα. Στο 44΄ ο εξτρέμ της Μίλαν έδωσε την ασίστ στον Φολαρίν Μπαλογκούν για το 2-0. Το σκορ παρέμεινε ως το τέλος, μολονότι οι Αμερικανοί έχασαν στο β΄ μέρος ευκαιρίες για να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ.