Κόπα Αμέρικα: Νίκες για Βενεζουέλα και Μεξικό επί του Ισημερινού (2-1) και της Τζαμάικα (1-0) αντίστοιχα.

Η Βενεζουέλα χτύπησε δύο φορές σε διάστημα 10 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση νικώντας με 2-1 τον Ισημερινό στο Κόπα Αμέρικα, ξεκινώντας νικηφόρα την πορεία της στον Β΄ όμιλο.

Σε περίπτωση που σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις φυσικά και στο YouTube.

Ο Ισημερινός έπαιξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με 10 παίκτες, αφού ο αρχηγός του, Ένερ Βαλένθια, αποβλήθηκε στο 22ο λεπτό, αλλά ο Τζέρεμι Σαρμιέντο του έδωσε προβάδισμα (40΄).

Και τα δύο γκολ της Βενεζουέλας προήλθαν από αναπληρωματικούς. Ο Γιόντερ Καντίς ισοφάρισε στο 64ο λεπτό και ο Έντουαρντ Μπέλο σφράγισε τη νίκη στο 74΄ παίρνοντας το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα του Ισημερινού, Αλεξάντερ Ντομίνγκες.

Κόπα Αμέρικα: Νίκη και για το Μεξικό στην πρεμιέρα του

Νίκη στην πρεμιέρα του ίδιου ομίλου και για το Μεξικό. Οι Μεξικανοί επιβλήθηκαν με 1-0 της Τζαμάικα αλλά η χαρά του για το νικηφόρο ξεκίνημα σκιάστηκε από τον τραυματισμό του αρχηγού Έντσον Άλβαρες.

Ο Άλβαρες, παίκτης της Γουέστ Χαμ και από τους πιο έμπειρους ποδοσφαιριστές της μεξικανικής ομάδας, κατέρρευσε κρατώντας τον οπίσθιο μηρό του στο 30ο λεπτό και βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο κουτσαίνοντας και κλαίγοντας, ενώ εκφράζονται φόβοι ότι κινδυνεύει να χάσει το υπόλοιπο τουρνουά.

Η Τζαμάικα πίστεψε ότι είχε σκοράρει το πρώτο της γκολ στο Κόπα Αμέρικα όταν ο Μιχαήλ Αντόνιο μπήκε στα δίχτυα πέντε λεπτά μετά την έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ από τον βοηθό βίντεο.

Το Μεξικό ανέβασε ταχύτητα μετά από αυτό, με τους Λουίς Τσάβες, Σαντάγκο Χιμένες και Τζεράρντο Αρτεάγα να έχουν καλές ευκαιρίες που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας της Τζαμάικα, Τζαμάλι Γουέιτ, πριν ο Αρτεάγα λύσει τελικά το αδιέξοδο στο 69ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ και χαρίσει τη νίκη στους «Τρι».