Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν ο πρώτος τελικός Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη της Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών με τις ερυθρόλευκες να κάνουν το 1-0 στη σειρά

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν ο πρώτος τελικός της Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Βουλιαγμένη στον Πειραιά, στη συνέχεια όμως οι “ερυθρόλευκες” επέβαλαν την ανωτερότητά τους και έφτασαν στη νίκη με 14-5, κάνοντας το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για την υπεράσπιση του τίτλου τους. Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη

Ο ΝΟΒ κατάφερε να κρατήσει τις πρωταθλήτριες “άσφαιρες” στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα και προηγήθηκε 2-0 και 3-1, με τέρματα των Ελληνιάδη, Γιαννοπούλου και Σλίκινγκ, σε ένα διάστημα που οι παίκτριες του Δημήτρη Κραβαρίτη έχασαν δύο πέναλτι (με Ελευθεριάδου και Τριχά) και αρκετές επιθέσεις με παίκτρια παραπάνω. Προς το τέλος της δεύτερης περιόδου, όμως, ο Ολυμπιακός “ξεκόλλησε” επιθετικά, βρήκε τρία γκολ με τις Ξενάκη, Σιούτη και Ελευθεριάδου (με πέναλτι) μέσα σε ενάμισι λεπτό και προηγήθηκε 4-3 στο τέλος του ημιχρόνου.

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις και στα social media. Επειδή ξέρουμε ότι ίσως δεν ψάξεις, σου τα έχουμε έτοιμα. Στο link εδώ κάνεις like στο Facebook. Βέβαια, επειδή ίσως είσαι πιο πολύ της εικόνας, κάνε follow στο Instagram. Λοιπόν, τι περιμένεις για να το κάνεις; Δύο κλικ παραπάνω είναι.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στη γηπεδούχο ομάδα, που ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 7-3 (συνολικό σερί 6-0), βρίσκοντας λύσεις στην κόντρα. Με την “ερυθρόλευκη” άμυνα να “σφίγγει” σαν… τανάλια, η Βουλιαγμένη δεν μπορούσε να επιστρέψει στο παιχνίδι και η διαφορά πήρε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις, καθώς η πειραϊκή ομάδα τελείωσε το ματς με το… πόδι στο γκάζι και έφτασε στο τελικό +9 (14-5).

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει την Παρασκευή (24/5, 20:00), στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 4-1, 6-1, 4-1

Διαιτητές: Κυράνης, Βασιλείου
Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 1, Ξενάκη 3, Σιούτη 2, Μαργ. Πλευρίτου 1, Σάντα 3, Β. Πλευρίτου, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-‘Αουτ
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 1, Κρασσά, Σλίκινγκ 2, Πάτρα, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Γιάουστρα, Λαγού, Λουπάκη, Καπετοπούλου, Βάλβη

** Στο πρώτο παιχνίδι για τις θέσεις 5-6, η Γλυφάδα νίκησε στην έδρα της 8-7 τον Πανιώνιο, χάρη σε γκολ της Ντένιας Κουρέτα, δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η σειρά, που θα κρίνει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο για τη νέα χρονιά, κρίνεται στις δύο νίκες και το δεύτερο ματς θα γίνει την Παρασκευή (24/5, 20:30) στη Νέα Σμύρνη.