H ΑΕΚ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να ακολουθήσει τους ρυθμούς του Ολυμπιακού και έτσι οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν άνετα.

H ΑΕΚ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να ακολουθήσει τους ρυθμούς του Ολυμπιακού και έτσι οι Ερυθρόλευκοι έκαναν ένα καλό ζέσταμα πριν το F4.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

O Oλυμπιακός μπήκε δυνατά μετά το τζάμπολ και προηγήθηκαν με 4-1 με κορυφαίους τους Πίτερς και Ουόκαπ. Ο Κέινααν ήταν εύστοχος σε τρίποντο και παρά την απάντηση του Ραντλ έξω από τα 6.75, το 8-17 ήταν αποκαρδιωτικό για τους γηπεδούχους. Ο Φαλ, με κάρφωμα διαμόρφωσε το 12-22 και ο Πίτερς με λέι απ το 12-24 που ήταν και σκορ 1ου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ αντέδρασε στη 2η περίοδο, απαντώντας με επιμέρους σκορ 29-25 υπέρ της.

Ο Ολυμπιακός έκανε λάθη και οι Χολ και Νάιτ έγιναν πρωταγωνιστές της Ένωσης, έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Η Ένωση μείωσε σε 22-29, αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε την πρωτοπορία του με λύσεις από Μιλουτίνοβ και τρίποντα των Κέινααν και Λούντζη (41-49 στο ημίχρονο).

Το επιμέρους σκορ 12-23 στην 3η περίοδο δεν άφησε… ελπίδες στην ΑΕΚ για ισοφάριση της σειράς σε 1-1. Με πιεστική άμυνα και τον Κέινααν να συνεχίζει να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75, ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. ΜακΡέι και Ραντλ πάλευαν για τους γηπεδούχους, αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +18 (51-69) και 53-72 στο 30ό λεπτό. Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε η 4η περίοδος, με τον Ολυμπιακό να τελειώνει το ματς με 33 ασίστ για 11 λάθη.

Οι λεπτομέρειες

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Μαγκλογιάννης, Χατζημπαλίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 41-49, 53-72, 68-100

Το φύλλο αγώνα

ΑΕΚ BETSSON (Ζούρος): Χολ 4 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντλ 8 (1), Αγραβάνης 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χατζηδάκης 2 (1/8 δίποντα), ΜακΡέι 12 (5/6 δίποντα), Καράμπελας 2, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 5, Κουζμίνσκας 12 (4/10 σουτ), Νάιτ 9 (2/6 τρίποντα), Κουζέλογλου 4 (2/7 σουτ), Νικολάου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάναν 16 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Φαλ 7 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 μπλοκ), Παπανικολάου 7 (2), Πίτερς 16 (7/10 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούντζης 9 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 4 (4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 14 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ, 1 λάθος), Πετρούσεβ 4 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 17 (8/8 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Τανούλης, Αμπόση 3 (1).