Στην κορυφή του Β΄ ομίλου της Super League 2 πέρασε η Athens Kallithea FC, έπειτα από τη δύσκολη νίκη με 1-0 επί της Καλαμάτας.

Στην κορυφή του Β΄ ομίλου της Super League 2 πέρασε η Athens Kallithea FC, έπειτα από τη δύσκολη νίκη με 1-0 επί της Καλαμάτας, για την 4η αγωνιστική των Play Off.

Στο 38′ σε σουτ του Ντεμέτριους μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μαξίμ Κοβάλ, στην πιο σημαντική στιγμή των φιλοξενούμενων. Εν τέλει, με πέναλτι του Χαβιέ Ματίγια στο 61ο λεπτό η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» στην Παραλία που την έφερε στο +3 από τα Χανιά. Η Καλαμάτα, από την άλλη, παρέμεινε χωρίς νίκη στο μίνι πρωτάθλημα.

Στη Νεάπολη, Ιωνικός και Ηλιούπολη αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, χάνοντας αμφότεροι τις οποίες ελπίδες είχαν για να διεκδικήσουν την άνοδο. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού προηγήθηκε με τον Πέτρο Γιακουμάκη στο 34′ και έσωσε το βαθμό με κεφαλιά του Αλμπιόλα Ντάουντα στο 84′.

Σε περίπτωση που σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις φυσικά και στο YouTube.

Ενδιάμεσα, η Ηλιούπολη είχε κάνει την ανατροπή με σουτ του Γκεντιάν Μπουσάι (61′) και πέναλτι του Παύλου Παντελίδη (66′). Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Γιακουμάκης είχε την ευκαιρία να πετύχει δεύτερο προσωπικό τέρμα, αλλά στο πέναλτι που εκτέλεσε απέκρουσε στη γωνιά του ο Πολίτης κρατώντας, προσωρινά, το 1-2. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Γκοράνοφ με απευθείας κόκκινη, αφήνοντας με δέκα παίκτες τον Ιωνικό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής των Play Off του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Καλαμάτα – Athens Kallithea FC 0-1
Ιωνικός – Ηλιούπολη 2-2
Ρεπό: Χανιά