Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στην επόμενη φάση του τουρνουά στο Μόντε Κάρλο ξεπερνώντας το εμπόδιο του Τζέρε.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στην επόμενη φάση του τουρνουά στο Μόντε Κάρλο παρά το γεγονός πως δεν ολοκληρώθηκε ο αγώνας του με τον Λάσλο Τζέρε.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας τενίστας είχε πάρει το πρώτο σετ με 6-3 ενώ στο δεύτερο ήταν μπροστά με 3-2.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ξεκίνησε τον αγώνα δίχως να απειληθεί στο σερβίς του. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε την ευκαιρία και έκανε δύο διαδοχικά μπρέικ για το 5-1 στο πρώτο σετ.

Ο Τσιτσιπάς είχε τις μπάλες στα χέρια για να κλείσει το πρώτο σετ. Ωστόσο, ο Τζέρε έδειξε αντίδραση και πήρε πίσω το ένα μπρέικ. Ο Σέρβος κράτησε το σερβίς του για το 5-3 αλλά ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκλεισε εν τέλει το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δύο αντίπαλοι εναλλάσονταν στο σκορ με τον Τσιτσιπά όμως να έχει το προβάδισμα στα γκειμ.

Κάπου εκεί ο αντίπαλός του αποσύρθηκε και έτσι ο Τσιτσιπάς βρίσκεται στον επόμενο γύρο του εν λόγω τουρνουά.