Συγκλονιστικό παιχνίδι και επική ανατροπή στην ανατροπή από την Τσέλσι που επικράτησε με σκορ 4-3 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Σε μία αδιανότητη ανατροπή… στην ανατροπή προχώρησε η Τσέλσι επικρατώντας με το απίστευτο κι όμως αληθινό 4-3 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «ματς της χρονιάς» (31η αγωνιστική) της Premier League.

Πρόκειται αναμφισβήτητα για την πιο επική νίκη των Λονδρέζων στη σεζόν, κυρίως για τον τρόπο που ήρθε με τα δύο γκολ του Κόουλ Πάλμερ στις καθυστερήσεις… των καθυστερήσεων (90’+10 και 90’+11) κι ενώ οι «μπέμπηδες» ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν το δικό τους τρομερό come back από το 0-2 σε 3-2!

Έτσι έπαιξαν οι δυο ομάδες

Η εξέλιξη του αγώνα

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφερε προς στιγμή τα πάνω κάτω με πρωταγωνιστή τον 19χρονο Αργεντινό, Αλεχάντρο Γκαρνάτσο. Οι «μπλε» του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο έκαναν το ιδανικότερο ξεκίνημα στην έδρα τους, παίρνοντας… αέρα δύο τερμάτων (στο 4′ με τον Γκάλαχερ και στο 19′ με το πέναλτι του Πάλμερ), ωστόσο, σε διάστημα πέντε λεπτών (34′ – 39′) οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με τους Γκαρνάτσο και Φερνάντες.

Σε περίπτωση που σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις φυσικά και στο YouTube.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 67′ ο νεαρός επιθετικός των «μπέμπηδων», Αλεχάντρο Γκαρνάτσο, «χτύπησε» ξανά μετά από ασίστ του Άντονι και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε μπροστά τη Γιουνάιτεντ, που έδειχνε έτοιμη να επεκτείνει το αήττητο σερί της απέναντι στην Τσέλσι σε 13ο ματς πρωταθλήματος και 8ο σερί μέσα στο Λονδίνο!

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, «λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδοχόχο», που στην προκειμένη περίπτωση ήταν ο Κόουλ Πάλμερ. Ο 21χρονος μέσος στο 10ο λεπτό των καθυστερήσων (αρχικά είχαν υποδειχθεί οκτώ από το διαιτητή) ισοφάρισε σε 3-3 πάλι με πέναλτι, που κέρδισε ο Μαντουέκε από τον Νταλότ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το σκορ αυτό θα ήταν το τελικό στο παιχνίδι, στο 90’+11 ο Πάλμερ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή κι αφού η μπάλα βρήκε στο σώμα του ΜακΤόμινέι κατέληξε στα δίχτυα του Ονάνα για να «γραφτεί» με αυτό τον τρόπο το 4-3!

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής στην Premier League

Νιούκαστλ-Έβερτον 1-1 (15΄ Ισάκ – 88΄πεν. Κάλβερτ Λιούιν)
Νότιγχαμ Φόρεστ-Φούλαμ 3-1 (9΄ Γουντ, 19΄ Χάντσον Οντόι, 45+3΄ Γκιμπς Γουάιτ – 49΄ Ανταραμπιόγιο)
Μπόρνμουθ-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (79΄ Κλάιφερτ)
Μπέρνλι-Γουλβς 1-1 (37΄ Λάρσεν – 45+3΄ Νούρι)
Γουέστ Χαμ-Τότεναμ 1-1 (19΄ Ζουμά – 5΄ Τζόνσον)
Άρσεναλ-Λούτον 2-0 (24΄ Όντεγκααρντ, 44΄αυτ. Χασιόκα)
Μπρέντφορντ-Μπράιτον 0-0
Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα 4-1 (11΄ Ρόδρι, 45+1΄, 62΄,69΄ Φόντεν – 20΄ Ντουράν)
Λίβερπουλ-Σέφιλντ Γιουν. 3-1 (17′ Νούνιες, 77′ ΜακΑλιστερ, 90′ Χάκπο – 58′ αυτ. Μπράντλεϊ
Τσέλσι-Μάντσεστερ Γ. 4-3 (4′ Γκάλαχερ, 19′ πεν, 90’+10 πεν, 90’+11 Πάλμερ – 34′, 67′ Γκαρνάτσο, 39′ Φερνάντες)

Οι συνθέσεις

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Μπράντλεϊ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ (73′ Χάκπο), Σόμποσλαϊ (73′ Τζόουνς), Τ, Μακάλιστερ, Χράφενμπερχ (60′ Ρόμπερτσον), Σαλάχ (60′ Έλιοτ), Νούνιες, Ντίας
ΣΕΦΙΛΝΤ: Γκρμπιτς, Χόλγκεϊτ, Αχμέντοτζιτς, Τράστι (78′ Μπρουκς), Μπογκλ, Βινίσιους, Αρμπλάστερ, Χάμερ (62′ Όσμπορν), Ρόμπινσον, Μακατί (63′ Οσούλα), Μπέρετον (63′ Μακμπέρνι)