Στο πάθος που έδειξαν οι παίκτες του Ολυμπιακού στην άμυνα στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Παρτιζάν.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του, η οποία οδήγησε στην εκτός έδρας νίκη επί της Παρτιζάν.

Αναλυτικά όσα είπε ο Γιώργος Μπαρτζώκας:

«Πρώτα από όλα επιτρέψτε μου να πω ότι η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική. Πέρσι είχα covid και δεν ήμουν εδώ σε αυτό το παιχνίδι, οπότε τώρα είχα την ευκαιρία να καταλάβω πόση ώθηση δίνουν οι οπαδοί στην Παρτίζαν. Για αυτό νομίζω ότι ήμασταν νευρικοί στις τρεις πρώτες περιόδους, χάσαμε ελεύθερα σουτ, χάσαμε ευκαιρίες με αντίπαλο λιγότερο και κυνηγούσαμε στο σκορ για παραπάνω από 30 λεπτά.

Στην τέταρτη περίοδο κυριαρχήσαμε και τρέξαμε ένα κομβικό 28-10 επιμέρους σκορ, ξεκινώντας από την καταπληκτική άμυνα, που έπαιξαν τρεις παίκτες, ο Παπανικολάου, ο Γουόκαπ και ο Γουίλιαμς-Γκος απέναντι στους επικίνδυνους σκόρερ της Παρτίζαν. Φυσικά ήταν ομαδική προσπάθεια. Πρέπει να πω ότι αυτή την περίοδο ο Γουόκαπ και ο Γουίλιαμς-Γκος δεν προπονούνταν, λόγω των τραυματισμών που έχουν και θέλοντας να προστατεύσουν τους εαυτούς τους.

Σε περίπτωση που σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις φυσικά και στο YouTube.

Οπότε αυτά τα τόσο έντονα 20 λεπτά ήταν καθοριστικά. Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Έχουμε δύο ακόμα ματς για να μπούμε στα playoffs και να πάρουμε την υψηλότερη δυνατή θέση. Καλή επιτυχία στον Ζέλικο και την Παρτίζαν.

Όπως ξέρετε ο Μιλουτίνοβ έκανε μία επέμβαση. Έχει ήδη επιστρέψει στις προπονήσεις τακτικής και πιθανότατα την επόμενη εβδομάδα θα μπει και στις προπονήσεις με επαφή. Νομίζω ότι χρειάζεται 7-10 μέρες για να επιστρέψει σε φόρμα EuroLeague. Πιστεύουμε ότι όσο περνάει ο καιρός θα τον έχουμε στις εγχώριες και τις ευρωπαϊκές μας υποχρεώσεις.

Ο Πετρούσεβ έχει υποστεί οστικό οίδημα. Δεν είναι κάτι σοβαρό, όμως το πρωτόκολλο λέει ότι χρειάζεται 20 ημέρες για να επιστρέψει. Έχουν ήδη περάσει σχεδόν 10 μέρες, οπότε χρειάζεται 5-10 μέρες ακόμα.

Θέλαμε να σταματήσουμε το ρυθμό και τη δημιουργία που έχει η Παρτίζαν μέσα από την κυκλοφορία της μπάλας, οπότε παίξαμε άμυνα με αλλαγές στον Πάντερ. Ο Φαλ είναι πολύ καλός στο να μαρκάρει γκαρντ, όμως μετά είχαμε κάποια προβλήματα στα ριμπάουντ κόντρα στον Καμπόκλο και τον Καμίνσκι. Μιλήσαμε για αυτό στο ημίχρονο, γιατί η Παρτίζαν είχε 13 παραπάνω κατοχές στο πρώτο μέρος. Αν δείτε στο δεύτερο μέρος ισοφαρίσαμε αυτό το νούμερο. Κι αυτό ήταν πολύ σημαντικό για μας».