Ο Μίλωνας επικράτησε με 3-0 του Ολυμπιακού και ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 - Η πρόκριση θα κριθεί στο ματς της Δευτέρας στο Ρέντη.

Με εξαιρετική εμφάνιση και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, ο Μίλων νίκησε ξανά τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ στη Νέα Σμύρνη, στον 4ο αγώνα της ημιτελικής σειράς και πλέον η πρόκριση στους τελικούς (όπου περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός) θα κριθεί στο 5ο και καθοριστικό παιχνίδι που θα διεξαχθεί τη Δευτέρα (25/3, 19:00) στο κλειστό του Ρέντη. Μίλωνας-Ολυμπιακός 3-0

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν στο σκορ πόντο-πόντο, μέχρι το μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων που τους έφερε στο +3 (21-18) και τους επέτρεψε με τα καλά σερβίς τους να φτάσουν στο 1-0 με 25-22. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ, όμως ο Μίλωνας πήρε ξανά ένα σημαντικό προβάδισμα με 17-13 και παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης των «ερυθρόλευκων», κατάφερε να κλείσει το σετ με το οριακό 25-23.

Σε περίπτωση που σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις φυσικά και στο YouTube.

Στο τρίτο σετ ο Ιντάλγκο έβαλε μεγαλύτερη πίεση με τα σερβίς του στην υποδοχή του Μίλωνα, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-3, έφτασαν στο 18-13 κι έβαλαν τις βάσεις για το 3-0, το οποίο και «σφράγισαν» με 25-21. Μίλωνας-Ολυμπιακός 3-0

Οι λεπτομέρειες του αγώνα

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων ενώ του Ολυμπιακού από 2 άσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Μίλωνας-Ολυμπιακός 3-0

Οι συνθέσεις

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/8 επ., 3 άσοι), Γιορντάνοφ 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 47% άριστες), Πολουγιάν 15 (14/20 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ. – 26% άριστες), Χερ 2 (1/1 επ., 1 άσος) / Χανδρινός (λ., 38% υπ. – 38% άριστες), Θεοδόσης, Νανόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 15 (13/25 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/1 επ.), Τζούριτς 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (8/17 επ., 2 άσοι, 36% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 57% υπ. – 29% άριστες), Κομητούδης, Δαλακούρας