Ο Τσάμπι Αλόνσο δήλωσε για το αήττητο της Μπάγερ Λεβερκούζεν πως δεν φοβάται τη πρώτη ήττα.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν απείχε λίγα λεπτά χθες (7/3) από το να δει το αήττητο της σεζόν να τελειώνει, αλλά ο Τσάμπι Αλόνσο είπε ότι η σκέψη της ήττας δεν τον φοβίζει και ανησυχεί περισσότερο για το πώς θα αντιδράσει η ομάδα του όταν τελικά έρθει η ήττα.

Η Λεβερκούζεν ανέβασε το αήττητο σε 35 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις, αφού η ισοφάριση του Πάτρικ Σικ στο 92ο λεπτό της έφερε την ισοπαλία 2-2 στο Europa League στο Καραμπάγκ του Αζερμπαϊτζάν.

Η γερμανική ομάδα έχανε 2-0 με 20 λεπτά να απομένουν πριν ο μέσος Φλόριαν Βιτς ξεκινήσει την ανατροπή στον πρώτο αγώνα της φάση των «16».

Ερωτηθείς για το πόσο κοντά έφτασε η ομάδα του να γνωρίσει την πρώτη ήττα της σεζόν, ο Αλόνσο είπε:

«Για να είμαι ειλικρινής, δεν φοβάμαι πολύ την πρώτη ήττα. Μπορεί να συμβεί, αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Δεν ανησυχώ. Το πιο σημαντικό πράγμα για μένα είναι ότι η ορμή, η διάθεση και η ενέργεια στην ομάδα είναι καλή. Και ελπίζω ότι αυτό θα συνεχίσει να ισχύει μετά από μια ήττα», πρόσθεσε.

Η Λεβερκούζεν, που φιλοξενεί τον δεύτερο αγώνα στις 14 Μαρτίου, έχει προβάδισμα 10 βαθμών στην Bundesliga με 10 αγώνες πρωταθλήματος να απομένουν. Την Κυριακή φιλοξενεί τη Βόλσφμπουργκ.