Ο Μίλων ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Λούνεμπουργκ στη Γερμανία για τους «8» του CEV Cup και καλείται να κάνει ένα μικρό... θαύμα για να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η (προερχόμενη από το Champions League) Λούνεμπουργκ αποδείχθηκε αντίπαλος πάνω από τις δυνατότητες του Μίλωνα. Η γερμανική ομάδα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και σημείωσε άνετη νίκη με 3-0 απέναντι στο σύλλογο της Νέας Σμύρνης, στον πρώτο αγώνα αυτής της προημιτελικής σειράς του CEV Cup.

Σου αρέσουν τα μοναδικά αφιερώματα; Οι σπάνιες ρετρό ιστορίες; Τα εμπεριστατωμένα κείμενα άποψης; Ή θες να ενημερώνεσαι για κάθε hot trend της ημέρας; Ό,τι και να ψάχνεις, το Debut.gr στα παρέχει όλα.

Για να προκριθεί στα ημιτελικά ο Μίλωνας θα πρέπει να νικήσει στη ρεβάνς με 3-0 ή 3-1 και ύστερα να κατακτήσει και το «χρυσό» σετ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ελληνική ομάδα δεν άντεξε την πίεση που άσκησε η Λούνεμπουργκ σε σερβίς κι επίθεση. Ο Ρορς με 18 πόντους ήταν κορυφαίος και πρώτος σκόρερ της γερμανικής ομάδας που είχε 56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έναντι 40% του Μίλωνα, ο οποίος είχε πρώτο σκόρερ τον Νανόπουλο (10 πόντοι), την ώρα που ο Γιορντάνοφ μέτρησε μόλις 1/12 επιθέσεις, εγκλωβισμένος σε ένα πανίσχυρο μπλοκ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Μίλωνας απορρόφησε την πίεση και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 15-14 στο 1ο σετ. Η Λούνεμπουργκ προηγήθηκε 17-15, ο Μίλωνας ακολούθησε στο -2 μέχρι το 21-19 κι εκεί κατέρρευσε: ο Κεντζίνσκι με επίθεση, ο Έλσερ με μπλοκ και δύο άσσους του Ρορς σε Νανόπουλο και Χανδρινό έφεραν το 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι αντίπαλοι πήγαν μαζί ως το 17-17, με τον Ρορς να ξανακάνει τη ζημιά και την ομάδα του να φτάνει στο +4 (21-17). Ο Μίλωνας μείωσε σε 21-19, αλλά με μπλοκ κι επίθεση του Ρορς συν την πίεση στο σερβίς και το δεύτερο σετ κρίθηκε με το ίδιο σκορ (25-19).

Στο τελευταίο σετ οι Γερμανοί ξέφυγαν από νωρίς σκορ με 10-5 χάρις στα σερβίς του Έλγκερτ και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι πέταξαν λευκή πετσέτα.

Οι λεπτομέρειες του αγώνα

Τα σετ: 25-19, 25-19, 25-16 Λίνεμπουργκ-Μίλωνας 3-0

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, όπως το περιμέναμε. Μας πίεσε πολύ ο αντίπαλος, κυρίως από το σερβίς και την επίθεση. Επίσης είχαν ένα λίμπερο που δεν άφησε καμία μπάλα να πέσει κάτω, κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κρατήσει χαμηλά την δική μας επίθεση. Η αποστολή μας έτσι έγινε δύσκολη στο να κάνουμε κάτι καλό», σχολίασε ο τεχνικός του Μίλωνα, Σάκης Ψάρρας.

«Βέβαια έχουμε τον επαναληπτικό στην έδρα μας και λέω με σιγουριά ότι θα είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Θα προετοιμαστούμε και θα κάνουμε ό,τι καλύτερο. Τώρα ξέρουμε τον αντίπαλο, τα δυνατά και αδύνατα σημεία. Πρέπει να είμαστε αυτοί που πρέπει για να φτάσουμε κοντά στην πρόκριση. Δεν θα είναι εύκολο αλλά θα πιέσουμε στο να τα καταφέρουμε».

Οι πόντοι της Λούνεμπουργκ προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις (59% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς) και του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 28 επιθέσεις (38% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων (10 χαμένα σερβίς).

Οι συνθέσεις

ΛΟΥΝΕΜΠΟΥΡΓΚ (Στέφαν Χάμπνερ): Λίσον 6 (4/4 επ., 2 άσσοι), Έλσερ 12 (10/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 9% άριστες), Έλγκερτ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρορς 18 (13/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 39% υπ. – 22% άριστες), Κούνστμαν 3 (3/5 επ.), Κετρζίνσκι 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ) / Βόρσλεϊ (λ, 80% υπ. – 20% άριστες). Λίνεμπουργκ-Μίλωνας 3-0

ΜΙΛΩΝΑΣ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 1 (1/4 επ.), Μπάσης 5 (2/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 1 (1/12 επ.), Νανόπουλος 10 (10/18 επ., 47% υπ. – 5% άριστες), Μολίνα 13 (9/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 62% υπ.-24% άριστες), Χερ 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Σουσούνης (λ), Θεοδόσης 2 (2/3 επ.), Σουσουρίδης, Κοντοστάθης. Λίνεμπουργκ-Μίλωνας 3-0