Παρά την αντεπίθεση του Προμηθέα στη τέταρτη περίοδο, το Λαύριο επικράτησε των Πατρινών και με αυτή τη νίκη εδραιώνεται ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία.

Με 27/32 βολές και τον Γόντικα να σημειώνει 21 πόντους, οι «μεταλλωρύχοι» πήραν βαθμολογική ανάσα ανεβάζοντας το ρεκόρ τους σε 5-11. Ο Βασίλης Μουράτος πρόσθεσε 17 πόντους για τους νικητές.

Στον αντίποδα, μετά την ήττα από το Περιστέρι, ο Προμηθέας συμβιβάστηκε με ένα ακόμη αρνητικό αποτέλεσμα, παρά τα 13 εύστοχα τρίποντα (… στα 36!). Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου αναδείχτηκε ο Τζορτζ Πάπας με 14 πόντους και 4/8 τρίποντα. Ο Ρέινολντς πρόσθεσε 12 πόντους, ο Στίβενς 11 και ο Χέιλ 10.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με τρίποντο του Ζάρα στην εκπνοή οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +3 (26-23). Ο Γόντικας ήταν ασταμάτητος στη δεύτερη περίοδο, για το 33-29 αρχικά στη 2η περίοδο. Ο Έλληνας σέντερ σημείωσε 16 πόντους στο α΄ μέρος και το Λαύριο πήγε στα αποδυτήρια με +10 (51-41) στο ημίχρονο.

Σου αρέσουν τα μοναδικά αφιερώματα; Οι σπάνιες ρετρό ιστορίες; Τα εμπεριστατωμένα κείμενα άποψης; Ή θες να ενημερώνεσαι για κάθε hot trend της ημέρας; Ό,τι και να ψάχνεις, το Debut.gr στα παρέχει όλα.

Με επιμέρους σκορ 23-16, το Λαύριο εκτόξευσε τη διαφορά στην 3η περίοδο. Οι Μουράτος και Γόντικας είχαν επιθετικό «οίστρο», ενώ και ο Καββαδάς έκανε σπουδαία δουλειά στη ρακέτα, για το 74-57 στο 30ό λεπτό.

Ο Προμηθέας έκανε αντεπίθεση στην 4η περίοδο, μετά το +21 του Λαυρίου. Ο Πάπας μείωσε σε 85-81 με σερί 6-0 για τους Πατρινούς. Ο Θόρντον αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Μουρ πήρε το ριμπάουντ κι ο Ζάρας με λέι απ έκανε το 87-81. Με δυο βολές του Μουράτου το σκορ έγινε 89-82, για να διαμορφώσει ο Ρέινολντς το τελικό 89-84.