Η Παρτιζάν κατάφερε να επιβιώσει στο έξτρα πεντάλεπτο κόντρα στον Παναθηναϊκό επικρατώντας με 92-87.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές στη παράταση ήταν οι Πάντερ, Λεντέι και Ντοζίερ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λεντέι με 23 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Ναν με 23.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές στον… επίλογο του αγώνα με 10 πόντους, αλλά λάθη και αστοχία στα τελευταία τέσσερα λεπτά έδωσαν… πάτημα στην Παρτιζάν, η οποία είδε τον Κέβιν Πάντερ να «αφυπνίζεται» στην επίθεση, να στέλνει το ματς στην παράταση (78-78κ.α.) και τελικά να πανηγυρίζει στο επιπλέον πεντάλεπτο μία σπουδαία νίκη, με τεράστια ανατροπή.

Σου αρέσουν τα μοναδικά αφιερώματα; Οι σπάνιες ρετρό ιστορίες; Τα εμπεριστατωμένα κείμενα άποψης; Ή θες να ενημερώνεσαι για κάθε hot trend της ημέρας; Ό,τι και να ψάχνεις, το Debut.gr στα παρέχει όλα.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 92-87 από την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην κατάμεστη «Stark Arena», για την 11η αγωνιστική της Euroleague, με τον ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 6-5. Στον αντίποδα, οι Σέρβοι πανηγύρισαν το πέμπτο θετικό αποτέλεσμα τους.

Με τον Σλούκα να δίνει ρεσιτάλ δημιουργίας και τον Γκριγκόνις να «εκτελεί», ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε την Παρτιζάν, προηγήθηκε με 7-12 στο 4΄, ενώ βρέθηκε στο +6 στο 7΄ (13-19), κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον Ναν να μπαίνει στην εξίσωση και να δίνει λύσεις στην επίθεση, οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμα και με 8 πόντους στο 15΄ (24-32), πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν, βρουν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα και με επιμέρους σκορ 15-6 πάρουν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (39-38), βλέποντας τον ΛεΝτέι να είναι ασταμάτητος μέσα στο αντίπαλο καλάθι.

Με τις άμυνες να έχουν την τιμητική τους στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός χτύπησε με τον Λεσόν στη ρακέτα και τον Ναν στην περιφέρεια, παραμένοντας στη… γωνία για νέα ανατροπή, η οποία ήρθε στην εκπνοή του δεκαλέπτου, δια χειρός Μήτουγλου (54-56 στο 30΄).

Ο Ναν συνέχισε να μονοπωλεί τις επιθέσεις των «πράσινων», έχοντας «ζεσταθεί» για τα… καλά και το «τριφύλλι» βρέθηκε δύο φορές στο +10 (54-64 στο 32΄ και 63-73 στο 36΄), πριν υποπέσει σε διαδοχικά λάθη σε άμυνα και επίθεση και ανοίξει τον δρόμο της υπέρβασης στον Πάντερ, ο οποίος με μεγάλα καλάθια πέτυχε την ισοφάριση και έστειλε το ματς στην παράταση (78-78κ.α.).

Ο Αμερικανός της Παρτιζάν μάλιστα είχε την ευκαιρία να το «καθαρίσει» στο 40λεπτο, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Γκριγκόνις του είπε «όχι».

Στο επιπλέον πεντάλεπτο και με την Παρτιζάν να έχει βρει ψυχολογία και ρυθμό, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 10-2 και στο 43΄ βρέθηκε στο -8 (88-80), χωρίς να μπορέσει να απειλήσει μέχρι το φινάλε…