Συγκλονιστικά ματς επεφύλασσε η πρώτη μέρα της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League με τις Ντόρτμουντ, Ατλέτικο Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα και... Λάτσιο να «σφραγίζουν» τα εισιτήριά τους.

Συγκλονιστικά ματς επεφύλασσε η πρώτη μέρα της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League με τις Ντόρτμουντ, Ατλέτικο Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα και… Λάτσιο (που είχε νικήσει νωρίτερα) να «σφραγίζουν» τα εισιτήριά τους για τους «16» και την Παρί Σεν Ζερμέν να σώζει την παρτίδα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη Νιούκαστλ στο «Parc des Princes», με ένα πολύ αμφιλεγόμενο πέναλτι του Κιλιάν Εμπαπέ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής στους ομίλους του Champions League 2023/24:

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Λάτσιο-Σέλτικ 2-0 (82΄, 85΄ Ιμόμπιλε)

Η Σέλτικ έβαλε… δύσκολα στους Ιταλούς, έχασε σημαντικές ευκαιρίες, όμως ο Ιμόμπιλε με δύο προσωπικά γκολ στο 82′ και στο 85′ χάρισε τη νίκη στη Λάτσιο και την παρουσία της στην κορυφή του 5ου ομίλου, με έναν αγώνα περισσότερο.

Φέγενορντ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3 (77΄ Βίφερ – 14΄ αυτ. Χεερτρούιντα, 58΄ Ερμόζο, 81΄ αυτ. Χιμένες)

Στο Ρότερνταμ, οι παίκτες της Ατλέτικο Μαδρίτης έκαναν το καλύτερο δώρο στον προπονητή τους «Τσόλο» Σιμεόνε για την 100ή παρουσία του στον πάγκο της ισπανικής ομάδας σε αγώνα του Champions League. Νίκησαν τη Φέγενορντ με 3-1 (με δύο… αυτογκόλ των Ολλανδών) κι εξασφάλισαν την πρόκριση στους «16», παίρνοντας… μαζί τους και τη Λάτσιο.

Standings provided by Sofascore

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Παρί Σεν Ζερμέν-Νιούκαστλ 1-1 (90΄+8΄ πέν. Μπαπέ – 24΄ Ίσακ)

Στο άλλο ματς του 6ου ομίλου η Νιούκαστλ λίγο έλειψε να κάνει ξανά το… θαύμα της απέναντι στην Παρί. Αφού άντεξε την ασφυκτική πίεση των Γάλλων, η αγγλική ομάδα προηγήθηκε στο 24′ με τον Ίσακ κι έδειξε τεράστιο χαρακτήρα σ’ όλο το υπόλοιπο ματς. Ο Μπαπέ και οι συμπαίκτες του έχασαν τα… άχαστα όμως στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής Μαρτσίνιακ έδειξε ένα πολύ αμφιλεγόμενο πέναλτι κι ο φορ της Παρί ισοφάρισε στο τελικό 1-1, ξαναπαίρνοντας το πάνω χέρι για τη 2η θέση και την πρόκριση.

Μίλαν-Ντόρτμουντ 1-3 (37΄ Τσουκουέζε – 10΄ πέν. Ρόις, 59΄ Μπινόε-Γκίτενς, 69΄ Αντεγέμι)

Στο Μιλάνο, η Ντόρτμουντ έκανε… πάρτι απέναντι στη Μίλαν, νίκησε με 3-1 κι εξασφάλισε την πρόκρισή της στα νοκ-άουτ, ότι κι αν γίνει στην τελευταία αγωνιστική του 6ου ομίλου. Αφού ο Κόμπελ νίκησε τον Ζιρού απ’ την άσπρη βούλα στο 6ο λεπτό, όλα στη συνέχεια πήραν το δρόμο τους για τους Βεστφαλούς. Ο Ρόις με εύστοχο πέναλτι στο 10′ έβαλε μπροστά τους Γερμανούς, οι οποίοι είχαν απαντήσεις ακόμη κι όταν ο Τσουκουέζε ισοφάρισε στο 37′. Τα γκολ των Μπινόε-Γκίτενς και Αντεγέμι χάρισαν ένα τεράστιο διπλό στην Ντόρτμουντ κι έστειλαν τη Μίλαν στην 4η θέση του ομίλου.

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία 3-2 (54΄ Χάαλαντ, 70΄ Φόντεν, 87΄ Άλβαρεζ – 13΄, 33΄ Οπεντά)

H Μάντσεστερ Σίτι έκανε το «5 στα 5» με πολύ… περιπετειώδη τρόπο, καθώς «γύρισε» το σε βάρος της 0-2 απ’ τα γκολ του Οπεντά σε 3-2, χάρις σε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο.

Γιούνγκ Μπόις-Ερυθρός Αστέρας 2-0 (8΄ αυτ. Νεντέλκοβιτς, 29΄ Μπλουμ)

Στο Europa League προκρίθηκε η Γιούννγκ Μπόις, καθώς νίκησε με 2-0 τον Ερυθρό Αστέρα και πήρε το εισιτήριο για την δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Σαχτάρ Ντόνετσκ-Αντβέρπ 1-0 (12΄ Ματβιλιένκο)

H Σαχτάρ νίκησε ξανά την Αντβέρπ, αυτή τη φορά με 1-0 στο «Volksparkstadion» του Αμβούργου, έφτασε τους 9 βαθμούς στον 8ο όμιλο κι έβαλε… φωτιά στη μάχη για την πρόκριση. Οι Ουκρανοί θα πάνε πλέον για τον δικό τους «τελικό» σε δύο εβδομάδες στο «Dragao» απέναντι στην Πόρτο, ψάχνοντας μόνο νίκη για να κερδίσουν το εισιτήριο για τους «16». Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 12′ ο Ματβιλιένκο.

Μπαρτσελόνα-Πόρτο 2-1 (32΄ Κανσέλο, 57΄ Ζοάο Φέλιξ – 30΄ Πεπέ)

Στα νοκ-άουτ πέρασε και η Μπαρτσελόνα που «γύρισε» το ματς με την Πόρτο, επικρατώντας με 2-1 στη Βαρκελώνη χάρις στα τέρματα των Κανσέλο και Ζοάο Φέλιξ.