Ιδού οι πρώτοι σκόρερ ως τώρα στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα με τον Χάρι Κέιν να φιγουράρει στη κορυφή.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον εξελίσσεται η «μάχη» για την ανάδειξη του κορυφαίου σκόρερ των ευρωπαϊκών γηπέδων, για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Ο Χάρι Κέιν, σημείωσε το μοναδικό γκολ στην εκτός έδρας νίκη της Μπάγερν επί της Κολωνίας με 1-0 και με 18 γκολ σε 12 αγώνες της μπουντεσλίγκα, προηγείται στον σχετικό πίνακα.

Δύο γκολ λιγότερα, μετρά ο Σαντιάγκο Χιμένεθ, καθώς ο Μεξικανός επιθετικός της Φέγενορντ πέτυχε χα-τρικ στην νίκη με 4-2 επί της Εξέλσιορ, ενώ στην τρίτη θέση με 15 γκολ, βρίσκεται ο Σερού Γκιρασί της Στουτγκάρδης. Ακολουθούν με 14 τέρματα, ο Κιλιάν Μπαπέ, ο Ερλινγκ Χάαλαντ και ο Βαγγέλης Παυλίδης, ο οποίος «βρήκε δίχτυα» ξανά, στην νίκη της Άλκμααρ επί της Φόλενταμ. Ωστόσο, ο Έλληνας επιθετικός έχει σκοράρει και στον διακοπέντα αγώνα με την Βααλβάϊκ, όμως το τέρμα δεν του έχει πιστωθεί ακόμη επίσημα.

Σου αρέσουν τα μοναδικά αφιερώματα; Οι σπάνιες ρετρό ιστορίες; Τα εμπεριστατωμένα κείμενα άποψης; Ή θες να ενημερώνεσαι για κάθε hot trend της ημέρας; Ό,τι και να ψάχνεις, το Debut.gr στα παρέχει όλα.

Ο σχετικός πίνακας περιλαμβάνει τα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας. Κέιν

Η πρώτη δεκάδα στην «μάχη» για τον κορυφαίο σκόρερ που αγωνίζεται στα συγκεκριμένα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, έχει ως εξής:

1) Χάρι Κέϊν (30 ετών/Μπάγερν Μονάχου/Αγγλία) 18 γκολ σε 12 αγώνες (1.052 λεπτά)

2) Σαντιάγκο Χιμένεθ (22 ετών/Φέγενορντ/Μεξικό) 16 γκολ σε 13 αγώνες (1.039 λεπτά)

3) Σερού Γκιρασί (27 ετών/Στουτγκάρδη/Γουινέα) 15 γκολ σε 10 αγώνες (698 λεπτά συμμετοχής)

4) Κιλιάν Μπαπέ (24 ετών/Παρί ΣΖ/Γαλλία) 14 γκολ σε 12 αγώνες (971 λεπτά)

5) Βαγγέλης Παυλίδης (24 ετών/Αλκμααρ/Ελλάδα) 14 γκολ σε 12 αγώνες (1.035 λεπτά)

6) Ερλινγκ Χάαλαντ (23 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία) 14 γκολ σε 13 αγώνες (1.115 λεπτά)

7) Λαουτάρο Μαρτίνες (26 ετών/Ίντερ/Αργεντινή) 13 γκολ σε 12 αγώνες (1.074 λεπτά)

8) Ματέο Κασιέρα (26 ετών/Ζενίτ/Κολομβία) 12 γκολ σε 14 αγώνες (1.143 λεπτά)

9) Τζουντ Μπέλινγκχαμ (20 ετών/Ρεάλ Μαδρίτης/Αγγλία) 11 γκολ σε 12 αγώνες (1.025 λεπτά)

10) Μάουρο Ικάρντι (30 ετών/Γαλατασαράϊ/Αργεντινή) 11 γκολ σε 13 αγώνες (1.104 λεπτά)

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις τόσο στο Facebook και στο Instagram για περισσότερο υλικό. Α, πού είσαι; Κάνε Subscribe και στο κανάλι του Debut.gr στο Youtube για να μην χάσεις κανένα νέο βίντεο. Ακόμα εδώ είσαι; Άντε, πήγαινε! Τώρα κιόλας λέμε! Θα περιμένουμε όσο χρειαστεί! Αλήθεια λέμε, όσο κι αν δεν μας πιστεύεις!