Η ΑΕΚ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 93-74 φτάνοντας έτσι στη 3η νίκη της στη Basket League.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με την ΑΕΚ να έχει μεν το προβάδισμα αλλά με τον Κολοσσό να έχει τις απαντήσεις. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχουν να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (51-47). Κύριος εκφραστής των επιθέσεων ήταν ο Τίλμαν.

Σου αρέσουν τα μοναδικά αφιερώματα; Οι σπάνιες ρετρό ιστορίες; Τα εμπεριστατωμένα κείμενα άποψης; Ή θες να ενημερώνεσαι για κάθε hot trend της ημέρας; Ό,τι και να ψάχνεις, το Debut.gr στα παρέχει όλα.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι και με ένα επιμέρους 24-11 ανέβασε τη διαφορά στο +17. Την ίδια στιγμή που οι Ροδίτες δεν είχαν σε καλή μέρα καίρια επιθετικά όπλα όπως ο Γκάουντλογκ. Η ίδια εικόνα και στη τέταρτη περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι έκαναν και αρκετά αβίαστα λάθη. Τελικό σκορ 93-74.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν o Τίλμαν με 24 πόντους και 9/12 δίποντα ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Ουτόμι με 15.

Οι λεπτομέρειες

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Ζακεστίδης, Ρίζος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-26, 51-47, 75-58, 93-74

Το φύλλο αγώνα

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 24 (9/12 δίποντα, 6/8 βολές), Ραντλ 12 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Καράμπελας 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κουζμίνσκας 18 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), ΜάκΛεμορ 5, Χολ 2, Φλιώνης (6 ασίστ), Νετζήπογλου 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 6, Κουζέλογλου 6, Ματαλιωτάκης 2, ΜακΡέι 6 (2/8 σουτ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 7 (3/8 σουτ), Ουτόμι 15 (4/7 τρίποντα), Μπράικοβιτς 11 (5/7 δίποντα, 4ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Πόλι 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Περάντες 7 (3/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάουντλοκ 8 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κολοβέρος 5 (2/9 σουτ), Παπαγιάννης 3, Μπιλλής 5 (1), Καμαριανός 6 (3/3 δίποντα), Γόντικας 3 (0/4 δίποντα, 3/4 βολές)

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις τόσο στο Facebook και στο Instagram για περισσότερο υλικό. Α, πού είσαι; Κάνε Subscribe και στο κανάλι του Debut.gr στο Youtube για να μην χάσεις κανένα νέο βίντεο. Ακόμα εδώ είσαι; Άντε, πήγαινε! Τώρα κιόλας λέμε! Θα περιμένουμε όσο χρειαστεί! Αλήθεια λέμε, όσο κι αν δεν μας πιστεύεις!